SON DAKİKA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. D. Ali Erbaş “Üniversiteler ile Medreseler Birlikte Çalışmalı”

Bu haber 13 Eylül 2018 - 14:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş çeşitli toplantı açılış ve programlara katılmak üzere Bitlis’e geldi.

Bitlis’te ilk olarak Bitlis Eren Üniversitesi’ni (BEÜ) ziyaret eden Prof. D. Erbaş, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım tarafından karşılandı. Rektörlük makamında açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Üniversitelerin illerin bilim yuvası olduğunu söyledi.

Erbaş, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Üniversitelerimiz illerimizin bilim yuvalarıdır. Yarın Bitlis’te Türkiye güzel ezan okuma yarışmasının finali olacak o nedenle Diyanet işleri Başkanlığı olarak bu programa katılmak için Bitlis’e geldik. Bir yere gidince ilk ziyaretlerim üniversiteler oluyor. Burada olmakta dolayı duyduğum memnuniyeti dile getirmemek olmaz. Kampusun güzel olduğunu gördük. Güzel talebeler yetiştirmeyi her alanda üniversiteyi bölgemizin gelişmesine katkı sağlamasını rabbimden niyaz ediyorum. Özellikle bölgenin ihtiyacına yönelik fakülteler ve yüksekokulların gelişmesi bölge insanının gençlerin bu ihtiyaca göre yetiştirilmesi önem arz ediyor. Sizde bunun önemle yapıyorsunuz” diye konuştu.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, ise “Başkanımızı üniversitemizde görmekten onur duyuyoruz. Bizim fakültelerimizden biri de İslami İlimler Fakültesidir. Bitlis’in tarihine baktığınızda ilmi şahsiyetlerle dolu bir kent. Bizde bunu geliştirmeye çalışıyoruz. 3. Sınıfa geldik daha mezun veremedik. Bu fakültemizi güçlendirmeye çalışıyoruz. O yünde de öğretim üyesi sayımızı artırıyoruz. ” dedi.

MEDRESELER VE AKADEMİ BİRLİKTE ÇALIŞMALI

Diyanet İşleri Başkanı Pof. Dr. Ali Erbaş, Bitlis’teki medrese ve ilim yuvalarına dikkati çekerek şöyle konuştu:

“Bitlis medreseleri ile meşhurdur. Medrese ve akademik ilim birlikte hareket etmelidir. Bilgiye ulaşmak ve aralarında yakınlaşmak, birbirlerinden istifade etmeleri çok faydalı olur. Yani medrese akademiden, akademi de medreseden istifade etsin. Bu şekilde ilmi faaliyetler adım atılmış olsun.”

Yapılan açıklamaların ardından Bitlis Eren Ünivesitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş birbirlerine çeşitli hediyeler verdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bitlis Eren Üniversitesi Rahva yerleşkesindeki merkez konferans salonunda basına kapalı olarak din adamları ile bir araya geldi.