SON DAKİKA

DENİZCİLİK BAYRAMI TATVAN’DAKİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FERİBOTUNDA KUTLANDI

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 7:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Türkiye’nin en büyük feribotu olan “İdris-i Bitlis-i” feribotunda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü’nün Tatvan İskelesi’ndeki İdris-i Bitlis-i feribotunda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından, halk oyunları gösterisi yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürü Yılmaz Şimşek yaparak, “1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren 8015 sayılı kabotaj kanunuyla Türkiye limanları ve sayıları arasında, yük ve yolcu taşımacılığında kılavuzluk hizmetlerinin bundan böyle Türk vatandaşlarıyla Türk bayrağını taşıyan gemiler ile yapacağı hükme bağlanmış.

Yaklaşık 350 yıldır yabancılara tanınmış kapitülasyonlar sona ermiştir. Van Gölü feribot müdürlüğümüz, sahasında kurulmuş olan tersanede 50 vagon taşıma kapasitedeki feribotun yapımına başlanmış, Sultan Alparslan ile İdris-i Bitlisi isimli feribotların yapımı tamamlanarak, Tavan ve Van arasında düzenli sefer yapmaya devam etmektedir” dedi. Tatvan Liman Başkanı Abdurrahman Aki ise, “Kabotaj Bayramı Türkiye’nin egemenliği için önemli bir merhaledir. Cumhuriyetin kazanımlarından en büyüklerinden biridir. Zira 350 yıl başka devletlerin himayesinde olan bir egemenliği sonlandırması ve devletimizin egemen olması için çok önemlidir.

Bu kapsamda Van Gölü belki başka yerden göl olarak görülebilir. Ama Van Gölü bu yörede yaşayan insanlar için kesinlikle bir deniz konseptindedir. Van Gölü’nün konsepti, Marmara Denizi ile eş değerdir ve aynı müfredatla yönetiliyor” diye konuştu. Van Gölü kirliliğine değinen Aki, konuşmasına şunları ekledi; “Burada önemli bir konuya değinmek istiyorum. Çocukluğumuzda kıyısında yüzdüğümüz ve pırıl pırıl bir suyu olan Van Gölü, bugün yarışmaların yapılmadığı ve yüzmenin gerçekleşmediği çok kirli bir alan haline gelmiş durumdadır. Eğer biz bu konuda acil tedbirler almazsak, Van Gölü 10 yıl sonra maalesef tamamen Haliç’in eski durumunda olur. Türkiye’nin geleceğiyle alakalı önemli olan bu bölgedeki yerin artık bakılamaz hale geleceğini söylüyorum. Bu konuda buradan sesleniyorum, lütfen Van Gölü’nü katletmekten kurtaralım.

Bütün Van Gölü kıyısındaki yerleşim alanlarının yöneticileri, özellikle belediye başkanları, gölün kirletilmesine karşı acil önlem alsınlar. Van ve Tatvan’daki iki belediye başkanına sesleniyorum. Lütfen gölümüzü kirletmeyelim, Ahlat, Adilcevaz, Tatvan, Gevaş, Erciş, Muradiye belediye başkanları, halkımızla birlikte gölün kirlilikten kurtarılması için harekete geçsinler. Kabotaj ve Denizcilik bayramımıza katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” Törene, Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.