SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr Yasin Aktay Bitlis’te Konferans Verdi

Bu haber 22 Şubat 2019 - 8:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr Yasin Aktay Bitlis Eren Üniversitesi’nde “Şehir ve Beden Siyaseti” konulu konferans verdi.

Bitlis Eren Üniversitesi merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen konferansa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr Yasin Aktay, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, AK Parti İl Başkanı Engin Günceoğlu, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, öğretim üyeleri, bazı STK temsilcileri ve öğrenciler katıldılar.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım’ın açış konuşması ile başladı.

Yardım konuşmasında, şehirlere sadece mimari olarak bakıldığını, aslında bunun yanlış olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Şehir ve beden siyaseti konulu konferansınıza hoş geldiniz şehir konusu gerçekte ilginç bir konu. Bizler konuya sadece mimari olarak bakıyoruz. Ancak genel olarak bakmak gerek. Şehirlerde iki temel insan karakteri görülüyor. Birincisi şehrin fiziksel yapısı ve ikincisi ise şehir için gerçekleştirilen mekan faaliyetidir. Bu yaklaşımlardan hareketle insan kendine özgü bir varlıktır. Bu çerçevede insan özel bir varlıktır. İnsanların hikayesi ve onu başkalarından ayıran özellikleri vardır. Sosyal çevresi vardır. Şehir böyle insanların olduğu mekanlardır. İnsanlar gibi şehirlerin de farklılıkları vardır. Medeniyetler iktidarlarını şehriler üzerine kurmuşlardır. Bunu mimariden ibaret görmek mümkün değildir. Şehir hayatı insan ilişkileri ve iş bölümünün bulunduğu uygulama alanıdır. Yani beden siyasetidir.”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr Yasin Aktay ise konferansına, şehir ve beden siyasetinin tanımını yaparak başladı. Aktay konuşmasında şunları söyledi:

“Şehir ve beden siyasetini öncelikle açıklamak isterim. Beden siyaseti kavramını peygamber efendimizin söylediği gibi ‘mü’minler bir vücudun azası gibidirler’ denildiği gibi bizlerde bir vücudun ne kadar bir parçası olduğumuzu test edebiliyoruz. İşte şehirlerde böyledir. Beden siyaseti ise, toplumda iyi gelişmiş şehirler uzmanlaşmaları iyi kentleşmeleri ile diğer illerden farklılık gösterir. Uzmanlar genelde organik toplumdan bahseder. Bundaki amaç her uzvun vücut içerisindeki farklı bir görevi vardır. Toplum içindeki her insan farklılığı ile toplumun ihtiyaç duyduğu organik yapıyı sağlamış olur. Eğer bir devlet farklı unsurlar arasında bir unsuru unutulup kangrene dönüştürmüşse toplumu bozar. Beden siyaseti orayı beslemiyorsa o vücut kangrene döner. Her toplum içerisinde zengin ve fakir var. Her toplum içerisinde etnik gruplar olabilir. Avrupa ülkeleri biraz daha homojendir. Katoligse katoligtir. Farklı bir insan gelirse sanki bir şehir bozulmuş gibi oluyor. Buna karşılık büyük İslam şehirlerine baktığınızda Hıristiyan, Katolik her tülü insan var. Kozmopolit şehirlerdir. Müslüman kosmos anlayışının şehirler yansımasıdır. Bizim beden siyasetimiz bizim farklılığımızdır. Kurduğumuz şehirler insanların güven bulduğu şehirlerdir. Göç alan şehirlerdir. Şehirleri ayakta tutan şey kırlardan gelen ekonomik girdilerdir. Dikey mimari tarihimizi yok eden bir yapılanmadır. Hepimizi bir şehiriz. Bir vücudun yaptığı tek bir şey herkese eki ediyor. Toplumun kendini kontrol etme kapasitesi burada önem kazanıyor. Burada kendi nefisimizi kontrol aşamasında ciddi bir imtihanlar karşılaşıyoruz.”

Yaklaşık 2 saat süren konferansta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr Yasin Aktay’a Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım tarafından Ahlat Bastonu ve çini bir vazo hediye edildi.

mersin escort