SON DAKİKA

CP Hastası Meryem İçin Öğretmenleri Seferber Oldu

Bu haber 04 Mart 2019 - 9:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te doğuştan Serebral Palsi (CP) hastalığı olan birçok ameliyat geçiren 11 yaşındaki 4. Sınıf öğrencisi Meryem Gül evde eğitim desteğinden faydalanarak yaşıtlarından geri kalmıyor.

Merkez Hüsrevpaşa mahallesinde yaşayan Meryem’e Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sağlanan öğretmenler haftanın belirli günlerinde evine giderek derslerini evde vermeye çalışıyor.

Başarılı bir öğrenci olan Meryem ve ailesi bu durumdan son derece memnun olduklarını belirtiler.

Naile ve İrfan Gül çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan Meryem doğumundan kısa süre sonra hem CP hastası olduğu ve kalça çıkığı nedeniyle yürümekte güçlük çektiği doktorları tarafından ailesine söylendi. Bugüne kadar 4 büyük ameliyat geçiren ve yatağa bağlı olarak yaşamını sürdüren Meryem eğitim hayatını da evinde sürdürüyor.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Evde Eğitim Uygulaması’ ile öğretmenleri eve gelen Meryem’in aldığı derslerinde başarılı olduğu bunun da olumlu olarak hem öğretmenlerine hem de ailesine yansıdığı ifade edildi.

Eğitim anlamında akranlarından bu şekilde geri kalmayan Meryem, evde aldığı eğitimden dolayı çok mutlu olduğunu, en çok sevdiği dersinin ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olduğunu söyledi.

Meryem’in annesi Naile Gül, kızının küçüklüğünden beri çok sıkıntılar yaşadığını söyledi. Anne Gül,  “Kızım şu ana kadar 4 tane ameliyat geçirdi. Önünde olması gereken 3 ameliyatı daha var. Yinede Allah devletimizden razı olsun. Milli Eğitim Müdürlüğü ile çok iyi işler çıkarıyorlar. Öğretmenlerimiz eve kadar geliyorlar. Kar kış demeden her şekilde Meryem için seferber olmuşlar” dedi.

Soysal Bilgiler Öğretmeni Yusuf Kaya, Meryem’in oldukça başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek şunları söyledi. “Meryem sağlık sorunlarından dolayı okula gelemeyen bir öğrencimiz. Ailesi Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurdu. Bu durumda bizler öğretmenler olarak eğitimin okulda değil evde devam ettirmeye çalışıyoruz. Akranlarından geri kalmasın diye. Kendisi zaten başarılı bir öğrencimiz” dedi.

Milli Eğitim Şube Müdürü Kayhan Subaşı ise, küçük Meryem’i evinde ziyaret ederek dersleri hakkında öğretmenlerinden bilgi aldı. Subaşı, gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi. “Bugün İrfan Gül kardeşimizin evindeyiz. Meryem ortopedik engelinden dolayı okula gidemeyen bir kızımız. Okula gidememesinden dolayı eğitimini tamamlayabilmesi ve akranlarından geri kalmaması adına evde eğitim uygulaması kapsamında ihtiyaç duyulan bütün branşlarda öğretmen görevlendirmesini yapıyoruz. Öğretmenlerimizde Meryem ve diğer bu kapsamdaki öğrencilerimize eğitimlerini evlerinde gerçekleştirmektedirler. Meryem çok Başarılı bir öğrencimiz. Meryem’e sorduk en çok hangi dersi seviyorsun diye kendisi de din dersini ve din öğretmenini sevdiğini söyledi” dedi.

“76 ÖĞRENCİMİZE EVDE EĞİTİM VERİYORUZ”

Bitlis genelinde toplamda evde eğitim alan 76 öğrencinin olduğunu kaydeden Subaşı, konuşmasına şöyle devam etti. “Bu tarz durumlarda olan öğrencilerimiz öncelikle iki rapor almaları gerekiyor. Birincisi doktor raporunu aldıktan sonra bize başvurusunu gerçekleştiriyorlar. Bu başvuru ya velisi ya okul idaresi yada öğrencinin kendisi de bu talepte bulunabilirler. Bu talep bize düştükten sonra hastaneden aldığı raporla beraber Rehberlik Araştırma Merkezinden (RAM) ihtiyacı olduğu duyulan ikinci bir raporu aldıktan sonra evde eğitim uygulamamızı hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Bitlis merkeze yaklaşık 10 öğrencimize evde eğitim vermekteyiz. İl genelinde ise 76 tane öğrencimize bu eğitimi veriyoruz. Tabi İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve devletimizin bize sunmuş olduğu tüm imkanları bu tarz öğrencilerimizin akranlarından geri kalmaması adına seferber olmaktayız. Bununla ilgili materyal ve eğitim desteklerini öğrencilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu bizim asli görevimizdir. Bugün Meryem kızımızla görüştük gözünde bu sevinci bu ışıltıyı görmemiz bizim için ayrıca bir mutluluk kaynağı oldu” diye konuştu.