SON DAKİKA

Cezalarını Okullarda Çalışarak Yerine Getiriyorlar

Bu haber 21 Ocak 2019 - 12:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde hükümlüler cezalarını yarıyıl tatilinde, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü gözetiminde okullarda ücretsiz çalışarak yerine getiriyor.

Okullarda başlayan çalışma töreninin açılışına; Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz, Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Denetimli Serbestlik Müdürü Soydan Çetinkaya, Bitlis İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nedim Yoldaş ve okul idarecileri katıldı.

Kamu yararına çalışma uygulaması ile hükümlülerin iyileştirilmesi, topluma kazandırılması amaçlanıyor. Mahkemece hapis cezası verilen kişilerin, cezasının tamamını veya bir kısmını ceza infaz kurumunda çekmek yerine topluma verdiği zararı kamu kurumlarının hizmetinde ücretsiz çalışarak infaz etmesi olarak adlandırılıyor.  Bu bağlamda hükümlülerin sosyalleşmesi, çalışma alışkanlığı, disiplin elde etmesi aynı zamanda da kamu ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

Bitlis Denetimli Serbestlik Müdürlüğü yargı çerçevesinde, 2018-2019 eğitim öğretim döneminin yarıyıl tatili olan 18 Ocak-4 Şubat 2019 tarihleri arasında 160 hükümlü, kamu yararına ücretsiz olarak, okullarda herhangi bir ücret almadan kamu yararına çalışarak cezalarını infaz etti.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğinde imzalanan protokolle; okullarda boya, tadilat, temizlik vb. işleri Denetimli Serbestlik Müdürlüğü denetim ve gözetimindeki hükümlüler tarafından yerine getiriliyor. Görevlendirilen hükümlüler 2 ile 8 saat arasında değişen saatlerde, müdürlüğe ait denetim ekibi tarafında denetleniyor.

Konu hakkında açıklama yapan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, “Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir protokol imzalandı. Bugün uygulamasına başladılar Uygulama kapsamında denetimli serbestlik hakkından faydalanan mahkumlar, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların tamamında yarıyıl tatili boyunca bakım, onarım çalışmalarını yürütecekler. Tatvan ilçemizde yaklaşık 25 arkadaşımız okullarda bakım onarım gerçekleştirecekler. Denetimli serbestlik gerçekten güzel bir uygulama. Ceza infaz uygulamasından faydalanıyor. Sosyal hayatına devam ediyor, aynı zamanda ailesinin yanında bulunuyor. Ama en güzeli kamu kurumlarımız onlar sayesinde daha güzel bir hale geliyor. Uygulamada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz ise, Türkiye’nin tüm illerinde eş zamanlı olarak yapılan bir proje olduğunu belirterek, “ Hiçbir zaman toplumda suç ve suçlu yoktur. Suçu işleten toplum ve toplum koşullarının iyileştirilmesi vardır. Eğer bu toplum koşulları iyileştirilirse, suç ortadan kaldırılabilir düşüncesindeyiz. Bu kapsamda arkadaşlarımız mahkemelerimizin vermiş olduğu kararlar çerçevesinde kendi mahkumiyetlerinden sonra, kendi rızalarıyla kamuya yararlı işte çalışmayı kabul eden arkadaşlarımız işerinin başındalar. Bu proje kapsamında arkadaşlarımızın katkılarıyla ilk önce okullarımızın temizlik işlemleri ardından yaz tatilinde ise boya, badana işlemlerinin yapılması konusunda bir plan yapılmıştır. Onlarında bu durumdan memnun olacağını düşünüyorum.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın daha iyi koşullarda okumasına bir kartı sunmuş olacaklar. İnşallah buna benzer projeler çoğalır. Toplum ve entegrasyon arasındaki tüm problemleri ortadan kaldıracağımız daha güzel projelerle bir araya geliriz.” dedi.