SON DAKİKA

Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bitlis’te

Bu haber 11 Kasım 2018 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çeşitli programlara katılmak üzere Bitlis’e geldi.

Muş’tan karayoluyla Bitlis’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bitlis-Tatvan karayolu üzerinde bulunan ve 1001 dönüm üzerine kurulacak olan Tekstil Kent alanında incelemelerde bulundu.

Daha sonra Bitlis Valiliğine geçen Bakan Kurum burada Bitlis Valisi Oktay Çağatay ve kurum amirleri tarafından karşılandı. Bitlis Valiliğinde Belediye Başkanları ve Kaymakamlarla toplatı yapan Bakan Kurum toplantı çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Bitlis’te yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi. Özellikle dere Üstü Islah Projesi konusuna öncelik vereceklerini belirterek, “Bu kentte kentsel dönüşüm projeleri, millet bahçeleri, parklar,  alt yapı ve Bakanlığımızı ilgilendiren konularda istişarelerde bulunduk. Bu istişareler neticesinde öncelikli olarak Bitlis deresi üzerinde bulunan burada yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısında acilen dönüşmesi gerekiyor. Bu çerçevede daha önce TOKİ başkanlığı tarafından yeni sanayi bölgesinde 412 üniteyi il özel idaresi eliyle vatandaşlarımızla görüşerek dönüşümünü sağlamış olacağız.  Burada Toplu Konut İdaresi gerek İl Özel İdaresi ve gerekse Bakanlığımız gerekli desteği yapacaklar. Bir kısım hak sahibi vatandaşımıza ödemeleri yapılacak. Geriye kalan kısmıyla da uzun vadeli borçlandırma yapacağız. Maliye t bedelleri üzerinden buradaki dönüşümü sağlayacağız. Burası Bitlis için önemli bir güzergah. Bizden öncesinde başladı kısa sürede değerlendirerek bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bitlis’in İçme suyu ve kanalizasyon projelerini de değerlendiren Bakan Kurum şunları söyledi:
“Bitlis merkezde içme suyu ve kanalizasyon inşaatımız 2019 yılı içerinde tamamlanacak 66 kilometre atık suyu 83 kilometre içme suyu ishale hattını yeniliyoruz. Bu hatlarla birlikte yeni borular ve alt  yapısı ile birlikte Bitlis halkı daha düzenli alt yapı ve kanalizasyon sistemine sahip olacak. Bununda ihale bedeli yaklaşık 53 milyon lira. Fiyat artışlarıyla birlikte 60 milyona mal ederek tamamlayacağız.”

PARKA ŞEHİT EMNİYET AMİRİNİN İSMİ VERİLDİ

Bitlis Belediyesi tarafından Beş Minare Mahallesinde inşa edilen parka İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleştirilen patlamada şehit olan Emniyet Amiri Kadir Yıldırım’ın isminin verildiğini ifade eden Bakan Kurum, “Çevre şehircilik Bakanlığı olarak hibe kapsamında toplamda 7 parkı da Bitlisimize kazandırmış olacağız. Bunlardan Sevgi Evleri önünde inşa edilen ve bugün açılışının yapacağımı parkın ismini de Beşiktaş saldırısında şehit olan Emniyet Amirimiz Kadir Yıldırım’ın simini vermeyi kararlaştırdık” dedi.

VANGÖLÜNE ATIK SU AKMAYACAK

Bakan Kurum açıklamasını şöyle sürdürdü:
“2019 yılı içerisinde ihalesine gerçekleştirdiğimizi planladığımız Bitlis için önem arz eden katı atık su arıtma tesisimiz var. Bunun projesini iller Bankası genel müdürlüğümüz çizecek. İnşallah 2019 yılında atık su artıma tesisinin ihalesini de yapmış olacağız. Böylelikle bitlisin hem içme suyu ve kanalizasyon arıtma tesisi çözüme kavuşmuş olacak. Akabinde ilçeleri de içine alacak bir proje hayata geçireceğiz. Bu projeye ilişkin hem atıkların bertaraf tesisi hem de tık su arıtmalarla alakalı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğümüz çalışacak. Projenin bitiminin akabinde 2023 yılına kadara hiç bir atık suyun Vangölüne akmayacağını söylüyoruz. Bu da hem turizm açısından hem de bölge insanı ve tarım açısından büyük önem arz ediyor.  Projelerini bitirip inşallah Bitlisimize kazandıracağız.  Biz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak buradaki yerel yönetimlerimizle, Valimizle ve milletvekillerimizle bu bölgenin ihtiyacı olan ne ise bu ihtiyaçları giderme noktasında çalışıyoruz. İnşallah Bitlis’i hak ettiği noktaya getirmek üzere birçok projemiz olacak.  Bu projelerimizi öncelik sırasına göre inşallah hayata geçiriyor olacağız. Yine tekstil kent projesi Bitlis için büyük önem arz ediyor. Hem Bitlis’in istihdamı ve buradaki vatandaşlarımızın çalışması ve gelirinin artırılması adına tekstil kent projesi ile ilgili ve akabinde de Bitlis’in gelirinin büyük kısmının elde edildiği tarım ve hayvancılık ile ilgili entegre üretim tesisleri ve hayvancılık yapılacak organize tesisler de kısa süre içerisinde bölgeye kazandırmış olacağız.”

Bakan açıklamalarının ardından Beş Minare Mahallesinde inşa edilen parkın açılışına katıldı.

BAKAN KURUM RESTORASYON YAPILAN YERLERİ GEZDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Bitlis’te İl Özel İdaresi tarafından restore edilen Sinema Yokuşu ve Bitlis çarşısını gezdi.

Yapılan çalışmalar hakkında Bitlis Valisi Oktay Çağatay ve Çevre Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Aras’tan bilgi alan Bakan Kurum, esnaf ziyareti de gerçekleştirdi.

Bakan Kurum daha sonra Hüsrevpaşa Mahallesinde bulunan AK Parti İl Binasına geçerek burada partililerle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından Bakan Kurum karayoluyla Batman’a geçti.