SON DAKİKA

ÇATAL ÇUBUKLA YER ALTI KAYNAKLARINI BULUYOR

Bu haber 18 Eylül 2020 - 6:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde geleneksel yöntemlerle yer altı sularını tespit eden Bünyamin Duk, bugüne kadar 35 vatandaşa ait tarla ve bahçenin suya kavuşmasına yardımcı oldu. İlçede tarla ve bahçelerinde sulu tarım yapmak isteyen vatandaşlar yer altı su kaynaklarına yöneliyor. Vatandaşlar bahçe ve tarlalarında sondaj kuyusu açmadan önce su kaynaklarının yerini belirlemek için 3 yıldır çatal çubukla yer altı kaynaklarını bulan 37 yaşındaki Bünyamin Duk’u tarlalarına getirerek su aratıyor. Bünyamin Duk, çatal çubuk kullanarak ilginç bir metotla yer altı kaynaklarının yerini tespit ediyor. Arazide çatal çubukla su arayan Bünyamin Duk, kısa süre içerisinde yer altı kaynaklarının bulunduğu yerin tespitini yapıyor.

Bugüne kadar su aradığı arazilerin tamamında su tespit ettiğini belirten Duk, 3 yıl boyunca 35 vatandaşın tarla ve bahçelerinde su bulmalarına yardımcı olduğunu dile getirdi. Bünyamin Duk, çubuk tutma yöntemlerinin olduğunu ve tutuş şekillerinin doğru yapıldığı takdirde geleneksel yöntemlerle su bulmanın teknolojik aletlere göre daha kolay olduğunu ifade ederek, “Ben bu işi çocukluğumda amcamdan öğrendim. Amcama heves ederek bu su işini öğrenmeye başladım. Bu işin denemesini ilk olarak kendi tarlamda yaptım ve tarlamda bayağı bir su çıkarttım. İlçemizin sulu tarıma geçmesi için vatandaşlarımıza her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gittiğim tüm tarlaların hepsinde su bulduk. Hemen hemen 3 yıla yakındır bu işi yapıyorum. Adilcevaz için sulu tarımı geliştirmek için elimizden geleni yapacağız. Hemen hemen 30-35 kişinin tarlasında su kaynağı buldum. Bu işi yapmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Çiftçi Alican Çevik ise, bu yöntemle tarlasında su kaynağını bulduklarını ifade ederek, “2010 yılından sonra sulu tarıma geçmeye karar verdim.

Erzurum’dan Jeoloji mühendisleri getirdim etüt çalışmaları yaptılar. Bana bir yerde su olduğu gösterildi. Burada iki üç sondaj denemesi yaptım ve suyu çıkardım. Fakat kısa bir zamanda bu kuyu kurudu. Bu nedenle tekrar arazim iki yıl boş kaldı. 2017-2018 yıllarında Bünyamin Duk’un çatallı ağaçla su bulduğunu öğrendim. Gittim kendisiyle görüştüm sağ olsun kırmadı geldi arazimde suyun yerini gösterdi. Gösterdiği yere sondaj vurduk ve neticede su çıktı. Buradan fazlasıyla da su aldık. Şuan bile çıkan su ile arazimi suluyorum. Önceleri bu araziye buğday ve yonca ekiyorduk. Bulduğumuz su sayesinde artık bu araziye hububat ürünleri ekiyoruz. Çiftçiler olarak sulu tarıma geçmemiz ilçemiz açısından iyi olacaktır düşüncesindeyim. Bünyamin bu işte başarılıdır. Ben kendisini kutluyorum” dedi.