SON DAKİKA

‘BÜYÜK BİTLİS BULUŞMALARI’ KARADENİZ TÜRKÜLERİ İLE SONA ERDİ

Bu haber 08 Ağustos 2019 - 9:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Belediyesi, Valilik ve Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) tarafından düzenlenen ‘Büyük Bitlis Buluşmaları’ adlı etkinlikler ‘Imera’ grubunun söylediği Karadeniz şarkıları ile ona erdi. Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 103’ncü yılı dolayısıyla düzenlenen ve Türkiye’nin değişik illerinde bulunan Bitlislilerin davet edildiği etkinlik 3 gün sürdü. 5 Ağustos günü yürüyüş korteji ve 8 ilden 25 standın açılışının yapıldığı İller tanıtım sergisi ile başlayan etkinlikler ‘Sünnet şöleni’ ve Imera’ konseri ile sona erdi.

Dolu dolu geçen etkinliklerde son gün yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı ve Karadeniz türkülerinin söylendiği konser sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, etkinliklerin geleneksel hale getirileceğini belirterek, 3 günde stand ziyareti ve konserler nedeniyle yaklaşık 15 kişinin etkinliklere katıldığını söyledi.

Tanğlay açıklamasında şunları söyledi: “Şenliklerimiz bugün itibari ile son buldu. 5 Ağustos itibari ile 103’ncüsünü kutladığımız Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşu programı ‘Büyük Bitlis Buluşmaları’ ile beraber çok güzel bir şölen oldu. 5 Ağustos’ta çok kıymetli merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızın anısına yaptığımız bir panel vardı. Bu panel çok güzel ve verimli geçti. Bu panel ilk defa Bitlis’te olması Prof. Dr. Fuat Sezgin’in Bitlisli olması ve 2019 yılının da Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı ilan edilmesi gerçekten bizi ayrıca mutlu etti.”

“YAPTIĞIMIZ ETKİNLİK HALKTA KARŞILIK BULDU”

Tanğlay, etkinlikler kapsamında 3 günde stant alanını 15 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, “Önceki gün Bitlis’imizin yöresel yemek yarışması vardı. Bitlis’in mutfağı çok geniştir. Bitlis’in mutfağı da Türkiye’de hemen hemen hiçbir yerde yoktur. Çok güzel bir yarışma oldu ve akabinde ‘Manuş Baba’ konserimiz vardı. Bugün 150 tane çocuğumuzu sünnet ettirmiştik. Bugünde onun sünnet şölenini yaptık. Şu anda festival alanımızda gerçekten yer yok. Çok güzel bir şekilde kutlamalar yapılıyor. Bitlis’in bu tür sosyal etkinliklere ihtiyacı vardı. Bitlisli de bu etkinliklere gerçek manası ile cevap verdi.

İnşallah biz bunu devamlı hale getirmek ve her yıl Bitlis’in kurtuluşunda bir festival havası oluşturmak istiyoruz. Şunu söylemek istiyorum. Stant alanımızı üç günde 15 Bin kişi civarında ziyaret etmiş. Çok şükür yaptığımız bu etkinlik halkta karşılık buldu. Şunu da gördük bir özlem varmış bir beklenti varmış bizde bunu yaparak bu özlemi giderdiğimiz için gerçekten çok memnunuz. Bütün illerimizdeki Bitlis derneklerimizi davet ettik. Sayı veremem ama en az 10 Bin’in üzerinde davet yaptık. Tabi bütün Bitlislilerimize ulaşma şansımız yoktu. Ama sosyal medya aracılığı ile bütün Bitlisli hemşerilerimizi buraya davet ettik” diye konuştu.

BİTLİS’TE KARADENİS RÜZGARI ESTİ

Etkinliklerin son gününde sahne alan Karadeniz grubu ‘Imera’ söyledikleri Karadeniz şarkıları ile katılan 5 bin kişiyi doyasıya eğlendirdi. Bu tür etkinliklerin turizmi ne denli canlandıracağına değinen Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, “Dünkü konserimiz gece saat 23’te bitti. Bu saatte çarşıdaki esnaf açıktı ve insanlar iş yapıyordu. Ben bunu görünce gerçek manası ile gerçekten mutlu oldum. Çünkü bir hareketlilik oluyor. Turizm yönünden baktığımız zaman tabi bu festivali insanlarımız eğlensin diye yaptık ama gelen insanlarımız buradaki tarihi eserlerimizi de görüyor. Bizim geçmişten gelen kadim şehrimizin gerçek manada hak etmediği yeri görüyoruz. 408 tane bizim tarihi tescilli yerimiz var ve Bitlis 7 Bin yıllık bir şehir. Mardin’de 200 civarında bir tarihi eser var turizmde patlama yapıyor. Tabi komşu işimiz sağ olsunlar gitsinler ama bizim Bitlis’imiz neden olmasın. Burada bizim hatamız da var. Çünkü biz tarihimize sahip çıkamamışız” şeklinde konuştu.