SON DAKİKA

Bu Öğrenciler Ayrımcılık İstiyor

Bu haber 19 Nisan 2019 - 8:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te biri doğuştan diğeri ise geçirdiği hastalık sonucu işitme engeli bulunan 2 öğrenci üniversite giriş sınavlarında kendileri gibi engelli olan öğrencilere pozitif ayrımcılık yapılmasını istiyorlar. 

Bitlis Ziya Eren Güzel Sanatlar 11’nci sınıf öğrencileri Edanur Çiftçi ve Çağdaş Başar işitme engelleri olmalarına rağmen resme olan yetenekleri ile göz kamaştırıyorlar. Resim Öğretmenleri İlknur Esergül ile iyi bir iletişim kuran 2 öğrenci yaptıkları resimleri özel günlerde sergiliyor, birçok resim yarışmasına da gönderiyorlar.

Edanur Çiftçi’nin doğuştan işitme engeli bulunurken, Çağdaşın ise geçirdiği ateşli hastalıktan sonra işitme yetisini kaybettiği belirtiliyor. 2 öğrenci de meslek derslerinde oldukça başarılı bir çizgi sergilerken, diğer kültür derslerinde diğer öğrencilere nazaran geride kalıyorlar. Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni İlknur Esergül, bu öğrencilerin önümüzdeki yıl Üniversite sınavlarına gireceklerini, ancak bu tür öğrencilere baraj puanlarından çok yeteneklerine bakılarak üniversitelere alınmalarını istedi.

Yeteneklerinin ortaokuldaki öğretmenleri tarafından keşfedildiğini ve bu şekilde Güzel Sanatlar Lisesi’ne yönlendirildikleri belirten Resim Öğretmeni İlknur Esergül, üniversitelerin bu tür yetenekli öğrenciler için özel olarak kontenjan açması gerektiğini söyledi.

Esergül açıklamalarında şunları söyledi:

“Edanur ailenin en büyük kızı. 6 kardeşinden 2’si kendisi gibi duyma sorun yaşıyor. Bir kardeşi özel bir okulda eğitim alıyor. Ancak Edanur bize geldiğinde resmin dışında diğer derslerinde iyi değildi. Çünkü taban derslerini işitme yetisi olmadığından dolayı alamamış. Ancak resim yeteneği çok iyi. Kendisi ile okulda sadece ben iletişim kuruyorum. Dudak okuma yeteneği ve bizim de işaret dilini kullanmamız nedeniyle anlaşabiliyoruz. Ancak bu tür öğrenciler için TYT sınavında baraj sorunu ortadan kaldırılıp, sadece yetenek sınavı ile üniversitelere yerleştirilmelerini istiyoruz. Çünkü alt yapı eksikliğinden dolayı diğer öğrencilerle aynı kategoride değerlendirilemez. YÖK’ün bu tür öğrenciler için pozitif ayrımcılık yapmasını talep ediyoruz.”

Esergül, Çağdaş Başar’ın geçirdiği ateşli hastalık sonrası işitme yetisini kaybettiğini, 2016 yılında Acun Ilıcalı tarafından tedavi masraflarının üstlenilerek, çeşitli operasyonlar geçirdiğini, bu nedenle yüzde 80 oranında işittiğini dile getirdi. Ancak alt yapısında yaşadığı sorunlar nedeniyle Çağdaş Başar’ın da eğitimde geri kaldığını ifade etti. Esergül, “Bu çocukların yetenekleri çok iyi bunlara destek vererek, topluma kazandırmak gerekiyor. Bunun içinde üniversitelerimiz başta olmak üzere yetkililerin bu konuda hassas davranmalarını bekliyoruz” dedi.