SON DAKİKA

Bölge Milli Eğitim Müdürleri Bitlis’te bir araya geldi

Bu haber 14 Kasım 2019 - 7:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’te bir araya gelen 8 ilin Milli Eğitim Müdürleri 2023 vizyonu kapsamında yürüttükleri projeleri değerlendirmek için bir araya geldi.
Bitlis Öğretmenevi’nde bir araya gelen İl Müdürlerine Bitlis’te yürütülen projeler hakkında bilgi veren Bitlis Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, bu toplantıların bundan sonra her ay farklı bir ilde gerçekleştirileceğini, ilk toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Gazetecilere açıklamalarda bulunan M. Emin Korkmaz, burada alınan kararların bölgedeki 8 farklı illerdeki toplam 1 milyon 600 bin öğrenciyi kapsadığını dile getirerek, şunları söyledi:
“Bu gün burada Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Batman, Siirt, Muş ve Bitlis il müdürlerimizin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. 2023 vizyonu kapsamında illerimizde uyguladığımız projeleri değerlendirme adına bir toplantı yaptık. Her il yerelde uyguladığı projeleri paylaşıyorlar. Bunun şöyle bir avantajı olacak. Hem coğrafi itibariye hem insan kaynakları itibariyle hem mevcut eğitim öğretim kadrosunun kalitesi, niteliği ve kıdemi itibariyle birbirimize benzeyen illeriz. Bu 8 ildeki öğrencilerimize daha nasıl nitelikli bir eğitim sunarız çerçevesinde bir araya geldik.  Bu anlamda sunumlarımızı yaptık. Bunu dönüşümlü olarak her ay bir ilde yapacağız.  Başlangıcını Bitlis ilimizde yaptık. Şu 8 ildeki öğrenci sayımız yaklaşık bir milyon 600 bin öğrencidir. Buradaki toplantılarımızda aldığımız kararlar, bir milyon 600 bin öğrenciyi ilgilendiriyor. Bu bir milyon 600 bin öğrencinin sosyal, sportif, kültürel ve akademik eğitiminin kalitesini nasıl artırırız görüş alışverişinde bulunuyoruz. İlimize teşrif eden müdürlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”
Hakkari Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür ise, çocukların terörün travmasından kurtulup, şiddeti yaşam diline dönüştüren, çocukları sporla tanıştıran projelere önem verdikleri ifade ederek şöyle konuştu:
“Çocuklarımızın eğitime yönelebileceği, sporla tanışabileceği ortamları nasıl sağlayabiliriz diye haftanın bir günü bütün öğrencilerimiz sporun 11 dalıyla tanıştırdık. İlimizin geçmişten gelen ve terörün yaratmış olduğu ortamı bertaraf etmeye yönelik yaptığımız çalışmalar var. Bunlardan bir tanesi de “Sağlıklı bir gelecek, sporla gelecek” adlı projedir. 3 yıldır ilimizde şunu yapmaya çalışıyoruz. Okullarımızda bu anlamda takımlar kuruyoruz. Okul içi ve okul dışı müsabakalar yapıyoruz. Proje kapsamında kayak sezonu geldiği zaman 100 öğrencimizi alıp, kayak merkezine götürüyoruz. Çocuklar gün boyunca kayak eğitimini alıyorlar. Sabah kayak merkezine gidip kaymak bilmeyen çocuklar, akşam zirveden kendi başına kayıp aşağıya geliyor. Öğlen yemeklerini valiliğin desteğiyle veriyoruz. Bu gün artık Hakkari’de bir farkındalık oluşturduk.”
“HEGİP’İ HAYATA GEÇİRDİK”
Milli Eğitim Müdürü Gür, akademik çalışmalara destek vermek ve Hakkari’nin eğitim kalitesini artırmak için ‘Hakkari Eğitim Geliştirme ve İnceleme Projesini (HEGİP) hayata geçirdiklerini belirterek, “İl milli eğitim müdürleri bölge değerlendirme toplantısı için geldik. Bitlis il milli eğitim müdürü projelerimi anlattı. Çok güzel çalışmaları var. Hakkari ilimizde neler yapabiliriz diye gayret ve çalışmalarımız oldu. Özellikle Hakkari’nin akademik başarısını geliştirme adına Hakkari Eğitim Geliştirme ve İnceleme Projesi (HEGİP) kapsamında çalışmalarımız var. Şuna inanıyoruz ki bir şeyi başarmaya bir inancınız varsa, bir idealiniz varsa, bunun altını doldurur ve başarırsınız. Önce inanç eksikliğini yenmeye çalıştık. Şu anda onunla ilgili bir mücadelemiz vardır. Buna velimizin, okul müdürlerimizin, öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin de inanmasını istiyoruz. Birlikte inandığımız zaman biz başaracağımıza inanıyoruz. HEGİP ilimize iyi gelecek ve Hakkari eğitimde hak ettiği kalite ve başarıyı yakalayacak” dedi.

mersin escort