SON DAKİKA

Bitlis’te ”Yavru Ölümleri İle Mücadele ve Koordinasyon Birimi” Kuruldu

Bu haber 16 Ocak 2018 - 12:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından bölgenin sorunlarından biri olan yavru ölümlerinin önüne geçmek amacıyla “Yavru Ölümleri İle Mücadele ve Koordinasyon Birimi” kuruldu.

Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü’nde yapılan toplantıda, “Bölgemiz hayvancılığının en büyük sorunlarından olan yavru ölümlerinin önüne geçebilmek adına İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünde ‘Yavru Ölümleri İle Mücadele ve Koordinasyon Birimi’ kurulmuştur” denildi.

Yapılan toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde görevli veteriner hekimleri ile piyasada çalışan serbest veteriner hekimler katıldı. İl Müdürü Fatih Asak Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda,  bölgede meydana gelen yavru ölümlerinin önüne geçilmesi için bilgilendirme çalışması yapılması ve bununla ilgili önlemlerin alınması gerektiği belirtildi.

Çalışmalar kapsamında 2018 yılında her yetiştirici ile bire bir istişare edileceği, köylerde konu ile ilgili sunumlar ve bilgilendirmeler yapılacağı kararları alındı.

Ayrıca, Her köyde pilot işletme seçilerek yavru ölümlerinin azaltılması ve verimin arttırılması için özel çalışmalar yapılacak. Bu durumun diğer yetiştiricilere örnek teşkil etmesi amaçlanıyor. Bu şekilde yavru ölümlerinin önüne geçilerek hem ekonomik kaybın önlenmesi hem de  verimin arttırılması hedefleniyor. (Haber: Ceren KURTYE)