SON DAKİKA

Bitlis’te Valisi Oktay Çağatay: “13 gündür Korona virüs vakası görülmüyor”

Bu haber 27 Mayıs 2020 - 23:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS Valisi Oktay Çağatay, Bitlis’te vatandaşların da özveri ile büyük destek verdiği tedbirler kapsamında son 13 günde koronavirüs vakasına rastlanmadığını söyledi.

Vali Oktay Çağatay, “Bitlis’te 13 gündür biz yaptığımız bütün testlerin sonuçlarına rağmen günden 150 testten aşağı yapmıyoruz. Hiç yeni pozitif vaka ile karşılaşmadık. Ama bu Bitlis’te Korona virüs bitti anlamına gelmiyor. Bunu çok ısrarla vurgulamak işitiyorum. Çünkü virüs aramızda ve yaşamaya devam ediyor. Ama biz aldığımız tedbirlerle ve tekrar tekrar söylemekle gurur duyarak beyan ederek söylüyorum. Bitlislilerin göstermiş olduğu büyük basiret ve feraset sayesinde biz şuan bu rakamları elde edebiliyoruz.” Dedi.

Vali Çağatay yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Bitlis’teki Korona virüs ilgili geçtiğimiz günlerde kamuoyunun da bihaber olduğu güzel bir haberi gururla paylaştım. Akşamları haber bültenlerinde açıklama yapıldığında Türkiye’deki Korona virüs vakalarında görüyoruz ki sayılarında çok ciddi anlamda bir düşüş var. Yaklaşık binlere varan rakamlarda yeni vakalar görmeye halen devam ediyoruz. Ölüm oranları düştü, iyileşen hasta sayısı çok ciddi anlamda arttı. Bitlis’te 13 gündür biz yaptığımız bütün testlerin sonuçlarına rağmen günden 150 testten aşağı yapmıyoruz. Hiç yeni pozitif vaka ile karşılaşmadık. Ama bu Bitlis’te Korona virüs bitti anlamına gelmiyor. Bunu çok ısrarla vurgulamak işitiyorum. Çünkü virüs aramızda ve yaşamaya devam ediyor. Ama biz aldığımız tedbirlerle ve tekrar tekrar söylemekle gurur duyarak beyan ederek söylüyorum. Bitlislilerin göstermiş olduğu büyük basiret ve feraset sayesinde biz şuan bu rakamları elde edebiliyoruz.”

“DEVLET VE HALK BİRLİKTE BAŞARDIK”
Vali Oktay Çağatay, alınan tedbirlerin ve halkında büyük bir kısmının bu tedbirlere uymasıyla virüsün önüne geçtiklerini belirterek, şunları konuştu:
“Bu süreçte ne yaptılar Bitlisliler? Maske takın dedik, sosyal mesafeye uyunuz, ihtiyaç olmadıkça sokağa çıkmayınız! 65 yas üştü 20 yaş altı kronik hastalıkları olanlar sosyal vefa gruplarına başvursun biz onların her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız dedik. Bunları onlar ziyadesiyle uyguladılar. Bizlerde onlara ellerimizi uzatmaya çalıştık. Karşılıklı uzlaşı sayesinde Türkiye’de, dünyadaki Korona virüs sayısı anlamında alt sıralarda gelen ülkelerden birisi. Bitlis’te Türkiye’de pozitif sayısı anlamında alt sıralarda yer alıyor. Bugünde bildiğim kadarıyla birçok ilde vaka neredeyse sıfıra yakın. Bunların en başında da Bitlis geliyor diyebiliriz. Bu ne tek başına sağlığın, ne tek başına emniyetin bir çalışması değil. Bu topyekun vatandaşın göstermiş olduğu ciddi hassasiyetin, sağlık tarafından desteklenmesi, emniyet güçlerimiz tarafından da tedbirlere dikkat çekilmesi ile alakalı olan bir durumdur. Ne mutlu ki bize virüs aramızda geziyor ama hastalığı çok ağır bir şekilde hissetmiyoruz. Virüsün aramızda gezmesi meselesini ısrarla vurguluyorum. Virüs yaşıyor. Belki de şu an aramızda. Hasta insanlarımız çok ciddi hissetmiyor ve bu şekilde yaşamaya devam ediyor. Ne olur ama ne olur devletimiz bizi ikaz edene kadar tedbirlerimize devam edelim. ‘Korona virüs vakası bitti, Türkiye artık bunu hissetmiyor’ diyene kadar devam edelim. Maskelerimiz konusunda hiçbir sıkıntı yok, vatandaşlarımız bunu temin ediyor. Bizlerde dağıtmaya devam ediyoruz.”

“50 MİLYONLUK YARDIM DAĞITTIK”
Vali Çağatay, alınan tedbirlerin vatandaşların mağdur olmamaları için alındığına da değinerek, bugüne kadar yaklaşık 50 milyonluk yardım dağıttıklarını söyledi. Vali Çağatay açıklamalarında şunları konuştu:
“Bu süreçte vatandaşlarımızın mağdur olmaması için devletimiz tedbirler almaya çalıştı. Bilindiği üzere sosyal kullanımın yüksek olduğu berberler, kafeteryalar, kahvehaneler, çay ocakları kıraathaneler ve restoranlar gibi yerler Bitlis genelinde de belli bir süreden beri kapatıldı. Buradaki insanlarımızın tabi ki geçim kaygısı vardı. Bu insanların çoğu günlük geçim sahibi insanlardı. Onların şahsi ve kurumsal ihtiyaçları vardı. Bunları temin etme anlamında devletimiz ilk günden beri bizlere yüksek destekler verdi. Biz bunu vatandaşlarımıza bire bir elden götürüp kapılarında verdik. Dağıtmış olduğumuz rakam 50 Milyon gibi bir rakama tekabül ediyor diyebilirim. Bitlisimizin toplam nüfusu 350 Bin bu hakikaten ciddi bir rakam ve bunu iki aylık bir süre içinde gerçekleştirdik. Bununla yetinmedik Bitlisliler hayırsever insanlar. Bunları bazen sosyal medya hesabımızdan kendilerinin de izinlerini alarak teşekkür anlamında paylaştık. Bazıları kabul etti bazıları ise ismimiz zikredilmese de olur dedi. İki hayırseverimizden gelen yardımların paket sayısı 30 Bin civarındaydı. Bunlar bu ölçekte bir ile baktığınız zaman çok yüksek rakamlar diye düşünüyorum. Vatandaştan aldığımız tepkide Korona virüs sebebiyle ciddi bir geçim sıkıntısı yaşanmadığı yönündeydi. İŞKUR yine bilindiği üzere ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ adı altında ciddi yardımlarda bulundu.”

“BERBER VE KUAFÖRLER AÇILDI, YENİ TALİMATLAR BEKLİYORUZ”
VALİ Çağatay, geçtiğimiz günlerde berber ve kuaför salonlarının açıldığını, yeni talimatları da beklediklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Berberlerimiz ve güzellik merkezlerimiz açık onlarla da ilgili denetimlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde devletimizden talimat bekliyoruz. Onları talimatları ve alınan tedbirlerin gevşetilmesi konusunda inşallah çalışmalar yapacağız ama henüz net bir talimat gelmedi. Sadece yarın uzun süredir hasret kaldığımız camilerimize kavuşacağız. Camilerin tamamında olmayacağız cami bahçelerini kullanmaya özen göstereceğiz. Cuma dışında öğlen ve ikindi namazlarını il ve ilçelerde belirleyeceğimiz alanlarda namazlarımızı eda edeceğiz. Onda da yine devletimizin belirlemiş olduğu kendi seccademizi götürerek maskemizi takarak ve sosyal mesafe şartına uyarak ilk ibadetlerimizi icra edeceğiz. Umudumuz odur ki gün be gün bu tedbirler hastalık rakamlarının düşüşü ile beraber olumlu anlamda seyrederek çok şükür Türkiye dünyanın, Bitlis’te Türkiye’nin en başarılı ili olarak inşallah bu süreci atlatacak.”

“BİTLİSLİLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Vali Çağatay, bu zorlu süreçte tedbirlere uyarak rakamların düşmesine katkı sağlayan Bitlislilere teşekkür ederek, “Ben bir kez daha hakikaten Bitlisli hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Bizleri kırmadılar bizleri üzmediler hastalığı birbirlerine bulaştırma konusunda hassasiyet gösterdiler. Sağlıkçılarımızın 24 saati aşan mesaileri oldu. Bazen evlerine gidemediler çoluk çocuklarını göremediler. Emniyet güçlerimiz en ücra köylere kadar giderek en yaşlı teyzemize bir ihtiyacın var mı diye sordular. Ben bu arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sağlık Bakanımı ve İçişleri Bakanımız olmak üzere bütün devlet büyüklerimize hürmetlerimizi arz ediyoruz” şeklinde konuştu.

mersin escort