SON DAKİKA

Bitlis’te Tarihi Yapılar Tek Tek Restore Ediliyor

Bu haber 21 Kasım 2018 - 14:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesi kapsamında bu yıl 445 meskende giydirmeler yapılırken, tarihi alanlarda da restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Bitlis’in hemen her sokağında başlatılan tarihi mekanların restorasyonu Bitlis Belediyesinin de katkıları ile cadde ve sokakları kültürel dokuya uygun hale getiriliyor.

Birinci ve ikinci etap olmak üzere toplamda 445 işyeri, ofis ve konutlarda birçok yenilik yapılarak 7 Bin yıllık tarihe sahip olan Bitlis’e yakışır bir hale dönüştürüldü. İkinci etap sokak sağlıklaştırmasını kardeş belediye olan Samsun Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştiren Bitlis Belediyesi önümüzde yıl yine 150 iş yeri, ofis ve konutta bu projeyi hayata geçirecek.

Bu kapsamda yine Bitlis ile özdeşleşmiş olan tarihi Sinema Yokuşu ise Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bitlis Belediyesi ve İl Özel İdare tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında tarihe uygun bir şekilde restore edildi.

Sinema Yokuşundaki çalışmaları inceleyerek gazetecilere bilgiler veren Bitlis Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Aras, üçüncü etap sokak sağlıklaştırması ile beraber toplamda 600’e yakın iş yeri, ofis ve konutta projenin uygulandığını belirtti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Aras, dönemin valisi Ahmet Çınar, tarafından başlatılan sokak sağlıklaştırmasının bugünde son sürat devam ettiğini ifadelere şunları söyledi. “Malumunuz yaklaşık iki yıl önce Bitlis Belediyesine atama yapıldı. Dönemin Valisi Ahmet Çınar kentin tarihi görünümü kadim kültürün izlerini açığı çıkarmak için ciddi sokak sağlıklaştırması başlattı. Bunun yanında alt yapı çalışması başlattık ve şehrin tamamını içme suyu ve atık suyu şebekesi yapılarak kontrol altına alındı. Belki şehrin en önemli yatırımı olan alt yapısını yanında sokak sağlıklaştırılması yapıldı” diye konuştu.

Aras, Bitlis Belediyesi olarak sokak sağlıklaştırmasının yanı sıra alt yapıya da büyük bir önem verdiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Birinci etap sokak sağlıklaştırma işinde zemin döşemeleri, sokakların alt yapılarının yenilenmesi ve doğal gaz hattının döşenmesi akabinde cephe giydirmeleri çatı yenilemeleri sokak aydınlatmaları gibi çalışmalarla birinci etapta 315 iş yeri, ofis ve konutun giydirmelerini tamamladık. İkinci etabı ise kardeş belediyemiz Samsunla beraber Ulu Cami Meydanında yaptık. Burada ise yine alt yapı olmak üzere 130 iş yeri ve dükkanımızı kapsıyordu. Altyapıda beş ay gibi kısa bir süre içinde yaklaşık 4,5 kilometreyi el ve katırlarla malzeme taşıyarak çok dik rampalarda hatlarımızı geçirdik ve şuanda yüzde 40 civarında bir fiziki gerçekleştirme imkanı bulduk. Üçüncü etap sokak sağlıklaştırmamızın da ihalesi yapıldı. Büryancılar çarşısı dediğimiz ve beş minareden biri olan meydan camisini de kapsayacak şekilde çalışmalarımız başlayacak. Burada da yaklaşık 150 meskenimizde sokak sağlıklaştırması yapılacak.”

Bitlis ile özdeşleşmiş tarihi Sinema Yokuşunu DAP, Bitlis Belediyesi ve Özel İdare olarak restore ettiklerini ifade eden Aras, şunları kaydetti. “Sinema yokuşu diye bilinen kadim kültürünün izlerini görebildiğimiz tarihi bir yokuşta bunu da DAP, özel idare ve belediye imkanlarıyla yapıyoruz. İşler bitme aşamasına geldi. Burada da belediye olarak hem içme suyu hem de alt yapı hatlarını yeniledik. Sokakta bulunan zemin ve kaldırım yenilemesi giydirmeleri başta olmak üzere dubalar ve korkuluklarda yenileme çalışmaları yapıldı. Öte yandan kayaların ıslah çalışması da yapılarak kayaların aşağı düşmesini engelleyen çelik ağlarlar örüldü. İnşallah belik inanç turizminin önemli bir destinasyonu olacak şekilde dizayn edilerek yerli ve yabanı turistlerin beğenisine sunulacak.  Burasının inanç turizminin önemli bir durak ve noktasını olmasını hedefliyoruz. Mardin’de bu kadar tarihi eser yok ama onlar bizden 20 sene önce bu işe başladı. Bunun nimetini yemeğe başladılar. Biz bu çalışma bittikten sonra inşallah UNESCO dünya kültür miras listesine alınacak kadar çok tarihi eserimiz var. Sadece merkezde 28 tarihi cami var. Külliye, medrese türbeleri ve hanları çok daha fazla. Görev sürecimiz süresinde hedeflediğimiz tüm çalışmaları bittirme durumuna getireceğiz.”