SON DAKİKA

Bitlis’te Tarihe Işık Tutacak Mezar Taşları Keşfedildi

Bu haber 11 Nisan 2018 - 13:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesine bağlı Bitlis Yöresi Tarihi ve Kültür Araştırma Uygulama Merkezi tarafından yapılan çalışmalarda, Güroymak ilçesinde tarihe ışık tutacak yeni mezar taşları ortaya çıkarıldı.
Bitlis Eren Üniversitesi bünyesinde kurulan BİTAM tarafından, Güroymak ilçesine bağlı Günkırı Beldesi’nde yapılan çalışmalarda, yeni mezar taşları keşfedildi.
Çalışmayı yürüten Bitlis Yöresi Tarihi ve Kültür Araştırma Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı   Dr. Korkmaz Şen, beldede 3 farklı mezarda yaptıkları çalışmalarda, eski mezarlığın Günkırı Beldesi Pınarbaşı mahallesinin 200 metre güneyinde yer aldığını söyledi.
Mezar taşlarının şahideli ve sandukalı olmak üzere iki ana tipe ayrıldığını anlatan Şen şunları kaydetti:
“Bunlar da,  kendi aralarında cinsiyet ve statülerine göre farklılıklar göstermektedir. Anadolu coğrafyasındaki Osmanlı dönemi mezar taşlarının genellikle mezarbaş (Şahide) taşı sadece yazılı olur. Ayak taşları bitkisel süslemeli verilir. Fakat buradakilerin hem ayak,  hem de mezar baş taşlarının yazılı oldukları görülmektedir. Diğer önemli bir husus ise,  tepelik kısmında yer alan ibarelerdir. Anadolu coğrafyasındaki mezar taşlarının tepelik kısmında ‘Hu-el Baki, Ya Hu, Hu-el Hayyul baki, Ya gaffar’ ibareleriyle  başlarken,  buradaki ve Bitlis yöresinde yoğun olarak karşılaştığımız yazı ise,  ‘Es-said-es şehid, ve halet, vel İhlas’ gibi farklı olmasıyla yöreye özgü mezar taşları olmaktadır. Arapça’nın yörede, veya halk arasında daha fazla rağbet gördüğünü göstermesi açısından önem arz etmektedir. Başlık kısmının öne doğru çıkıntı yapması ve bir silmeyle vurgulanması, Ahlat mezar taşlarının etkisini göstermektedir. Fakat, Ahlat mezar taşları boyut olarak çok daha büyüktür.”
BİTAM Müdür Yardımcısı Dr. Şen, bulunan mezar taşları üzerinde kılıç kalkan, kama ve mühr-i süleyman gibi simgelerin yer aldığını altını çizerek, Mühr-i Süleyman motifinin Selçuklularda sevilerek kullanılan bir motif olduğunu belirtti. (Haber: Ceren KURTYE)