SON DAKİKA

Bitlis’te sınav öncesi okullar dezenfekte edildi

Bu haber 19 Haziran 2020 - 6:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’te bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesi sınıflar ve koridorlar dezenfekte ediliyor.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz hafta sonu yapılacak Liselere Geçiş Sınavı (LGS) öncesi alınan tedbirleri anlattı. 177 okulda gerçekleştirilecek olan sınav öncesi sınıflar ve koridorlar dezenfekte edilerek, öğrencilere dağıtılacak maske ve dezenfektanlar yerleştirildiğini söyledi.

Gerçekleşecek sınav öncesi bütün tedbirleri aldıklarını, velilerin okul bahçesine alınmayacağını, ancak sağlık tedbirlerinin en yüksek seviyede alındığı belirten Milli Eğitim Müdürü Korkmaz, pandemi sürecinde Türkiye’nin en büyük organizasyonu olduğunu söyledi.

Korkmaz gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi:
“Hafta sonu Türkiye’de orta öğretime geçiş sınavı olan LGS yapılacak. Bu sınava ilimizde 9 bin 504 öğrenci 177 okulumuzda sınava girecek. Okullarımızdaki tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Cuma günü okul müdürlerimiz sınava girecek tüm öğrencilerimizin sınav giriş belgelerini çıkarıp masalarının üzerine koyacaklar. Okulun girişine ve sınıfların kapılarının önüne yeteri kadar dezenfektan ve maske bıraktık. Ayrıca sınıfta öğretmen masasına ayrı bir dezenfektan bırakılacak. Öğrenci okulun bahçesi ne geldiğinde dezenfektan kullanıp maskesini takarak sınıfa gelecek. Sınav arasında da yeni bir maske verilecek. Sınav içerisinde isterse maskesini çıkarabilecek. Sınav sonunda da maskesiyle evine gidecek. Biz bütün tedbirlerimizi aldık. Velilerimiz gönül rahatlığıyla çocuklarını sınava gönderebilirler.”

“PANDEMİ DÖNEMİNDE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ORGANİZASYONUNU YAPIYORUZ”
Korkmaz, Pandemi sürecinde Türkiye’nin en büyük organizasyonunu gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları konuştu:
“Türkiye’yi etkisi altına alan pandemi ile ilgili olarak karantinada olan öğrencimiz olursa, ona özel sınıf açılacak. Hatta testi pozitif çıkan öğrenci varsa bunun içinde ayrı bir okul açacağız. İnşallah herhangi bir aksilik olmayacak. Çünkü bu salgından sonraki en büyük organizasyondur. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrenci, yaklaşık 15 bin okulda sınava girecek. Allah utandırmasın. Sınava girecek öğrencilerimize başarılar diliyorum. Organizasyonda emeği geçen başta Milli Eğitim Bakanlığı çalışanları olmak üzere milli eğitim müdürlerine, şube müdürlerine ve velilerimize teşekkür ediyorum.”