SON DAKİKA

Bitlis’te Sertifikalı Fidan ve Tohum Üreticileri Bilgilendirildi

Bu haber 11 Mart 2018 - 10:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS (AA) – Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde, sertifikalı fide, fidan ve tohum üreticilerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Bitlis Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fatih Asak, 2013 yılında 3 olan sertifikalı üreticisi sayısının 2017 yılında 14 üreticiye ulaştığını belirtti.

Asak, 3522 dekarda 20 bin 303 ton sertifikalı patates tohumu üretimi ve 15 bin 500 sertifikalı ceviz fidanı üretiminin gerçekleştiğini bildirerek, şunları ifade etti:

“İlimizde sertifikalı fidan ve tohum üretimi arttı. Sertifikalı fidan ve tohum üretiminin aynı zamanda verime de etkisi olmuştur. Çiftçilerimiz üretimi yapılan fidan ve tohumları iç ve dış pazarlara satmaya başladı. Bitlis’in sertifikalı fidan ve tohum üretiminde bölgenin en önemli merkezlerinden biri haline gelmesinin en büyük nedenlerinden biri de toprak yapısının bakir ve hastalıklardan ari olmasıdır. Bu durum sertifikalı fidan ve tohum üretiminde bölgeyi cazibe merkezi haline getiriyor. Bakanlığımız sertifikalı fidan ve tohum kullanımı üretimine destek vermektedir. Müdürlük olarak sertifikalı fidan ve tohumluk üretiminin ve satışının daha iyi düzeye ulaşması için üreticilere gereken desteği vermeye devam edeceğiz. Her geçen yıl üretim hedeflerimizi arttırarak daha kaliteli, sağlıklı ve daha çok üretim yapmaya çalışacağız.”

Üreticilerle bilgi alışverişinde bulunulmasının ardından toplantı sona erdi.