SON DAKİKA

BİTLİS’TE PKK’NIN KIŞ ÜSLENMESİNE AĞIR DARBE

Bu haber 21 Aralık 2020 - 9:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te PKK’nın kış üslenmesine yönelik düzenlenen operasyonlarda, bin 50 kilogram  amonyum nitrat ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

5 Aralık’ta Bitlis’te başlatılan ve kış üslenmesini gerçekleştiremeyen, hareket kabiliyeti daralan, ülke içinde iletişimi ortadan kalkan PKK’nın bu kabiliyetini bir daha elde edememesi, yurt içindeki terörist varlığını tamamen bitirmeyi hedefleyen “Yıldırım-16 Sehi Ormanları Operasyonu” tüm hızıyla sürüyor. Jandarma komando, Jandarma Özel Harekât (JÖH), Polis Özel Harekât (PÖH) ve güvenlik korucu timlerinden oluşan 2 bin 571 personel görev aldığı operasyonda örgüte ağır darbe vuruldu.

İçişleri Bakanlığı, Bitlis kırsalında PKK’ya ait patlayıcı yapımında kullanılan 1 ton 50 kilogram amonyum nitrat ele geçirildiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Sehi, Onak ve Tokaçlı ormanları bölgesinde 18-19 Aralık’taki arama/tarama faaliyetlerinde, 1 EYP (patlamaya hazır, 5 kg amonyum nitrat ile güçlendirilmiş),1 ton 50 kg amonyum nitrat (30 kilogram tenekeler içerisinde), 7 kalaşnikof piyade tüfeği, 4 el bombası fünyesi ve çok sayıda mühimmat ele geçirildiği belirtildi.

Ele geçirilen malzemelerden delil niteliği taşıyanlar Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından muhafaza altına alınırken, diğer malzemeler ise olay yerinde imha edildi. (KAYNAK: BİTLİS VALİLİĞİ – DÜZENLEYEN: CEREN KURTYE)