SON DAKİKA

BİTLİS’TE ‘PATATES’ ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Bu haber 13 Kasım 2019 - 9:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye’nin yüzde 5’lik patates ihtiyacını karşılayan Bitlis’te bu yıl patates üreticilerinin yüzü gülüyor.  Bitlis’in Ahlat, Tatvan ve Adilcevaz ilçelerinde yoğunluklu olarak üretilen patatesten bu yıl üretici 200 bin ton ürün elde etti. İyi bir pazarı olan Ahlat ilçesinde sertifikalı tohumla üretilen patatesler bölge başta olmak üzere yakın ülkelere de ihraç ediliyor. Sezonun son hasadını yapan çiftçileri tarlada ziyaret eden Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, 45 bin dönüm arazide 315 çiftçinin 13 farklı patates ürettiğini belirterek, “Bu yıl rekolteden memnunuz. Hastalıktan arındırılmış olan bölgemizde üretilen patatesler Türkiye’nin yemeklik patates ihtiyacının yüzde 5’lik kısmını karşılıyor” dedi.

Çelik gazetecilere yaptığı açıklamasında, bir buçuk ay önce başlayan patates hasadında sona geldiklerini, bu yıl ki rekolteden de memnun olduklarını belirterek şöyle konuştu: “Çok şükür bu sene beklediğimiz rekolte verimli geçti. İlimizin birkaç tane stratejik ürünü var. Patateste bunlardan biridir. Aynı zamanda iyi bir endüstriyel bitkimizdir. Yaklaşık olarak ilimizde Tatvan, Ahlat, Adilcevaz bölgemiz başta olmak üzere yaklaşık 45 bin dönüm civarında patates üretimimiz var. 315 üreticimizin yetiştirdiği patateste yıllık rekoltemiz yaklaşık 200 bin tondur.  İlimizde 13 çeşit patates üretimi yapılmaktadır. Kısmen yemeklik patates üretimimiz var. Son yıllarda artan bir ivmeyle sertifikalı patates tohumu üretimimiz mevcuttur. Ayrıca, 15 çiftçimiz 7 bin dekarlık alanda, 35-40 bin ton arasında sertifikalı patates üretimi yapmaktadır. Sertifikalı patates üretimi ilimizde kullanmakla beraber komşu illere, kısmen de yurt dışına ihraç edilmektedir.”

TÜRKİYE’NİN YÜZDE 5’LİK PATATES ÜRETİMİ BİTLİS’TEN

Çelik, açıklamasının devamında, patates üretiminin Nisan ayında başladığını ve yaklaşık 5 aylık süreci kapsadığını söyledi. Çelik şu ifadeleri kullandı: “Patates üretimi bölgemizde Nisan ayında başlamaktadır. 5 aylık bir süreçte tarlada faaliyetler devam etmektedir. 3-4 bin insan burada istihdam edilmektedir. Üretimimiz bu sene çok iyi. Taban fiyatı da iyidir. Şu anda tarlada patatesin kilosu 1 TL, 1,10 TL’ye satılmaktadır. Yemeklik patates üretiminde Türkiye ihtiyacının yaklaşık yüzde 5’ini Bitlis karşılamaktadır. İlimizin gayri safi milli hasılasına katkısı sertifikalı patates ile birlikte yaklaşık olarak 260 milyon TL’dir. Tabii biz Tarım Orman Bakanlığı olarak üreticilerimiz ile birlikte sürekli sahadayız. Gerek ilçe müdürlüklerimizin teknik personelleri, gerek il müdürlüklerimizin personeli ile birlikte nisan ayından itibaren sürekli tarlada üreticiler ile birlikteler.”

DEPO KONTROLLERİMİZ BAŞLAYACAK

Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, hasat sonrası depo kontrollerinin başlayacağını da dile getirerek, şöyle konuştu: “Şu an biten hasat ile birlikte bizim depo kontrollerimiz başlayacak. Tarladaki hastalık ve zararlı kontrolleri bitirdik. Çok şükür bölgemiz hastalıklarda arınmış bir bölgedir. Kaliteli yemeklik ve sertifikalı üretimlerimiz mevcuttur. Yaklaşık 1 ayda depodaki kontrollerimiz sürecek. Tohumluklar sertifikalandırılacak.  Tescil işlemi bittikten sonra bunlar il dışına sevkiyatları sağlanacak. Tarım Orman Bakanlığımız, üreticilerimizi sürekli desteklemektedir. Patates üretimi yapan kardeşlerimize dekara 31 TL mazot ve gübre desteği sağlamaktayız. Aynı zamanda tohumluk üreten kardeşlerimize de kilogramına 20 kuruş desteğimiz mevcuttur. Üretilen sertifikalı patates tohumu kullanan kullanıcı çiftçilerimize de “Sertifikalı tohum kullanım desteği” adı altında dekara 80 liralık bir desteğimiz mevcuttur.”

ÜRETİCİLERE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Çelik, bölgede sulu tarımın rekolteyi büyük ölçüde artırdığını, Tarım ve Orman Bakanlığının da ciddi destekleri ile üretim kapasitesinin arttığını söyledi. Çelik konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kırsal Kalkınma ve Destekleme Programı” kapsamında patates üreten ve deposu eksik olanlara yüzde 50 hibe destekli depolar için destek verdik. Bu anlamda 6 adet depo yaptık. Yaklaşık olarak 5 milyon TL desteğimiz oldu. Aynı şekilde sulu tarıma katkımız olsun diye Bakanlığımızın “Bireysel Sulama Sistemleri” yine yüzde 50 hibe desteklidir. Yağmurlu sulama sistemlerini kurmak isteyen çiftçilerimize ayrıca yüzde 50 hibe desteğini sağlıyoruz. Geçen yıl Bakanlığımız toplamda patates üreten kardeşlerimize sağladığı imkan yaklaşık olarak 15 milyon TL civarındadır.”

mersin escort