SON DAKİKA

Bitlis’te pandemi döneminde okullar onarıldı

Bu haber 02 Eylül 2020 - 9:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından pandemi döneminde okulların bakım ve onarım işleri tamamlandı. Güçlendirme çalışmalarının tamamlandığı 8 Ağustos İlk ve ortaokulunda incelemelerde bulunan Bitlis Valisi Oktay Çağatay ve Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, okulda görev yapan öğretmenlerle de bir araya geldi.

Okulun standartların üstünde kalitede onarılıp güçlendirildiğini belirten Bitlis Valisi Oktay Çağatay, 9 ayrı okulda bu yıl güçlendirme ve onarım çalışması yaptıklarını ifade etti.

Vali Çağatay gazetecilere yaptığı açıklamada, Bitlis’in Türkiye standartlarının çok altında sınıf mevcudu ve Türkiye’nin en fazla Yatılı Bölge Ortaokulu (YBO) öğrencisine sahip olduğunu söyledi. Vali Çağatay açıklamasında şöyle konuştu:
“8 Ağustos İlkokulu ve Ortaokulunun önündeyiz. Bu okullar aynı bahçe içerisinde yer alıyor. Toplam 540 öğrencili bir okul. Bu okulumuzun özelliği bu yıl depreme dayanıklılık açısından bu yıl elden geçirildi. Çok güzel görüntü ve sağlamlığa kavuştu. Bu bina ile beraber Bitlis’te bu yaz pandeminin yarattığı boşluktan da faydalanarak 9 tane binamızı 9 milyon 400 bin ödenek kullanarak depreme tamamen dayanıklı hale getirdik. Bitlis bu konuda çok şanslı toplam 740 binamızın içerisinde şu anda depreme dayanıksız bina vardır diyemeyiz. Tamamen temizledik. Pandemi süreci ile beraber Türkiye sıkıntılı bir dönem geçirdi. Öğrencilerimizin biz alıştığımız o seslerini bugün duyamıyoruz. Gönlümüzden geçen odur ki 21 Eylül’de ilk ders zilini beraber çalarız. Çocuklarımızla birlikte okullarımıza hep birlikte kavuşuruz. Bitlis’in özelliği Türkiye’nin en fazla YBO öğrencisine sahip olmasıdır. Toplamda 18 bin öğrenci ile Türkiye’de en fazla Yatılı Bölge İlkokulları öğrencisine sahibiz. Biz bu okullarımızın tamamını da pansiyonlarını, eğitim binaları, diğer sosyal etkinlik alanları da tamamen elden geçirdik. Başta Milli Eğitim Müdürü olmak üzere ekipteki tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Öğretmen arkadaşlarımız bizzat okullardaki çalışmaları takip ederek bizleri son derece memnun etmişlerdir. Türkiye’deki bütün öğretmen ve öğrencilerimize eğitim öğretim yılının şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

Vali Oktay Çağatay, Bitlis’te sınıf ortalamalarının 23-27 arasında değiştiğini belirterek, “Burada hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de öğrenci sayısından bakıldığında Türkiye’nin en fazla hayırsever sayısına sahibiz. Bu da Bitlisimize çok yakışıyor. Hayırseverlerimizin tamamına çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

vayachollo.com