SON DAKİKA

Bitlis’te ‘Nar’ üreticisinin yüzünü güldürdü

Bu haber 07 Ekim 2019 - 7:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’te merkeze bağlı köylerde yetişen narlar bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü.

Geçen yıl yaşanan iklim değişikliği nedeniyle dalında çatlayarak verim vermeyen Nar ağaçları bu yıl bol ürün verdi. Nar üreticileri ürettikleri narları bölgede tüketirken, 4 farklı renkte ve aromada nar üretiyorlar.

Babasından kalan nar ağaçlarına bakan ve bu yıl istedikleri verimin üzerinde bir nar üretimi elde eden merkeze bağlı Alaniçi köyündeki nar üreticisi Ecevit Erken, yıllık 2 milyon TL’lik bir gelir beklediklerini söyledi.

Erken gazetecilere yaptığı açıklamasında bölgede kendi köyleri ile birlikte yaklaşık 7 köyde nar üretimi yapıldığını belirterek, şöyle konuştu:
“Nar üretiminden bu yıl çok memnunuz. Bölgemizde 4 çeşit nar var. Bu yıl verim çok güzel. Köyümüzde 35 hanemiz var. Her hanenin neredeyse nar üretimi var. Yaklaşık 700 bin ton nar üretiliyor. Piyasada 4 TL’den alıcı buluyor. Genellikle yol kenarlarında kurduğumuz tezgahlarda ve çevre illere satıyoruz. Burada yetişen narlar meyve yada yemeklerde tadlandırıcı olarak kullanılıyor. Narın köye yıllık yaklaşık 2 milyon TL getirisi var. Bölgede bizimle beraber birçok köyde de yetişiyor. Burada yetişmesinin tek sebebi de iklim şartları. Bu bölge Güneydoğu ikliminden etkileniyor. Yaz ayları çok sıcak olduğu için burada narın dışında incir, üzüm ve ceviz de yetiştiriliyor. Buraya biz kendi aramızda küçük Antalya diyoruz.”

mersin escort