SON DAKİKA

BİTLİS’TE KURU FASULYE HASADI BAŞLADI; 30 BİN TON ÜRÜN BEKLENİYOR

Bu haber 18 Eylül 2020 - 6:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Tatvan ve Ahlat ilçelerinde üretilen kuru fasulye Türkiye’nin yüzde 10’luk kısmını karşılıyor. 95 bin dekar alanda üretilen kuru fasulye Türkiye’nin 61 ilinde satışa sunuluyor. Bitlis ve çevresinde 17 farklı türde kuru fasulye üretildiğini belirten Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, bu yıl ki rekoltenin 30 bin ton civarında olmasını beklediklerini söyledi. İlin ekonomisine ve istihdamına da büyük katkı sağlayan kuru fasulyeden bu yıl 240 milyon TL gelir beklediklerini açıkladı.

Tatvan ilçesine bağlı Sarıkum Köyünde fasulye hasadına katılan Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Bu gün Tatvan ilçesine bağlı Sarıkum köyündeyiz. 2020 hasadımız başladı ve devam ediyor.  Rabbim bu sene bereket verdi. Toprağımızın her yerinde bu sene bereket fışkırıyor. Bu gün itibarıyla fasulye hasadındayız. Kuru fasulye ilimizdeki bir kaç tane stratejik ürünle beraber önemsediğimiz bir ürün çeşidimizdir. Geçen yıl 88 bin dekar alanda fasulye vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Tarım ve orman Bakanımız ve ilimizde de valimizin talimatları doğrultusunda pandemi sürecinde yeterli ve güvenli gıda üretimi sağlamaya çalıştık. Tüm ilçelerimizi gezdik.

Bir karış ekilmemiş arazi bırakmayarak ekimimizi gerçekleştirdik. 88 bin dekar alandaki üretimimizi mühendislerimizin çabalarıyla 95 bin dekar alana çıkardık.  Bu alanlarda yurt dışında gelen tohum çeşitleri ve kendi üretimimiz olan tohum çeşidimiz vardı. İlimizde 17 çeşit kuru fasulye çeşidi üretilmektedir. 95 bin dekar alanda bu sene rekoltemiz çok iyi olacağını düşünüyoruz. 30 bin ton civarında kuru fasulye üretimi bekliyoruz.”

“KİLOGRAMI 8 TL’DEN ALICI BULUYOR”

Kuru fasulyenin bu yıl 8 TL’den alıcı bulduğunu ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kuru fasulyenin ilimize çok büyük katkısı oluyor. Bunun il ekonomisine tarladaki fiyatıyla kilogramı 8 liradan satılmaktadır. İl ekonomisine ise 240 milyon lira civarında katkı sağlıyor. Bitlis yemeklik kuru fasulye üretiminin yanında tohumluk üretiminde de Türkiye genelinde önemli bir yere sahiptir. Bunun büyük bir kısmını ilimiz karşılamaktadır.  10 bin dekar alanda tohumluk kuru fasulye üretimi gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık olarak 4 bin ton üretimimiz oluyor. Bununda ilimize katma değeri 130 milyon  lira civarındadır. Fasulye ihracatında hem yemeklik hem de tohumluk anlamında ilimize katkısı yaklaşık olarak 360 milyon civarındadır.”

“SEKTÖR, 5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR”

Çelik, “Tüm üretim alanları olduğu gibi kuru fasulyede de istihdam edilmek üzere birçok gencimiz var. Bu yıl pandemi nedeniyle il dışından çok fazla işçi gücü olmamakla beraber çevre illerden ve ilçelerden 5 bine yakın gencimiz tarlalarda çalışmaktadır. Bunlar sürekli takip ediliyor. Aksilik olursa hemen iletiyoruz.” Dedi.

“TÜRKİYE FASULYE İHTİYACININ YÜZDE 10’U BİTLİS’TEN”

Çelik, “Yemeklik kuru fasulye üretiminde Türkiye geneli iyi bir yerdeyiz. Geçen yıl 5’nci sıradaydık. Bu sene üretimle beraber 3’ncü sıraya yükselmeyi hedefliyoruz. Bu ürünler de pazar sorunumuz yoktur. Türkiye’de Karaman, Konya gibi illerde bu işin borsası kuruldu. Ürün daha tarlada iken satışı tamamlanıyor. Bitlis ili coğrafi konumu yapısı ve iklim nedeniyle Siirt tarafında daha sıcak bazı yerlerde daha serin. İlimizde her türlü meyve ve sebze yetişiyor. Burası da Sarıkum. Nemrut yamaçları bir yandan Nemrut serinliği, bir yandan da Van gölü nemi var. Fasulyenin en çok ihtiyacı olduğu iklim şu an mevcuttur. Bu tarla da altın çeşidi üretildi. Verimi çok iyi . Bu çeşit ilimize uyum sağladı. Topraklar her şeye müsait. Bilinçli bir çiftçimiz var. Çukurova’dan bu yana diyoruz bilinç düzeyi en yüksektir. Türkiye fasulye ihtiyacının yüzde 10’luk kısmı Bitlis’ten karşılanıyor. Türkiye’nin 61 iline fasulye ihracatı yapıyoruz.”