SON DAKİKA

Bitlis’te karlar kamyonlarla şehir dışına taşınıyor

Bu haber 19 Şubat 2020 - 7:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’te kent merkezinde kar yağışının durmasının ardından temizlik çalışmalarına başlandı. Kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı kentte belediye ekipleri kaldırımlardaki karları kamyonlarla şehir dışına taşıyor.

Kar yağışının durması ile birlikte kapan köy, mezra ve mahalle yolları ekipler tarafından tek tek ulaşıma açılıyor. Kent merkezinde ise, belediye ekipleri iş makineleri ile kamyonlara yüklediği karları şehri dışına çıkarıyor.

Bugüne kadar bin 500 kamyona yakın taşıma gerçekleştirdiklerimi ifade eden Belediye Başkanı Nesrulah Tanğlay, Bitlis’i karın başkenti olarak nitelendirdi. Karın sadece zorluk olmadığını bunun yanında kayak e kar festivalleri ile turizme katkı sağladığını belirterek, herkesi Bitlis’te kayak yapmaya davet etti.  

Belediye Başkanı Tanğlay DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Karın başkenti Bitlis’ten herkese selamlar. 7 Şubat itibariyle Bitlis’te başlayan yoğun kar yağışı, 2 gündür yerini rüzgarlı ve soğuk bir havaya bıraktı. Bu süreç zarfında ilimize 3 metreye yakın bir kar yağışı oldu. Bu süreçte 25 iş makinesi, 40 personelimizle beraber vatandaşlarımızın daha rahat bir ortamda yaşayabilmesi için Bitlis Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Bu süreçte bin kamyona yakın il dışına kar taşıması yaptık. Toplu taşıma araçlarımızın daha rahat gidebilmesi için güzergahlarını sürekli açık tuttuk. Özellikle vatandaşlarımızın araçlarını yola park etmesinden dolayı ciddi sıkıntılar yaşadık. Buna rağmen bu işinde üstesinden geldik. Aynı zamanda tuzlama, kaldırma ve yol genişletme çalışmalarımıza da devam ediyoruz. Karla mücadeleye ekiplerimiz sahada aralıksız devam ediyor. Bitlis’te bilindiği üzere yoğun bir kar yağışı oluyor. Bu kar yağışıyla beraber kayak tesislerimiz de çalışır vaziyette. Kar yağdığı zaman Bitlis gerçekten çok güzel oluyor. Misafirlerimizi buraya bekliyoruz. Tarihi yerleri gezip, karın başkenti Bitlis’te keyifli zaman geçirebilirler. Herkesi Bitlis’e davet ediyorum. Bu yoğun kar yağışında belediye olarak zorlanıyoruz. Ekiplerimizin üstün gayretiyle bununda üstesinden geliyoruz. Şu an itibariyle bütün yollarımız açık, genişletme ve tuzlama çalışmaları yapıldı. Ulaşımda bir sıkıntımız yok.”

“2,5 AYDA YAKACAĞIMIZ YAKITI 1 HAFTADA TÜKETTİK”

Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay ekiplerin 2-3 saatlik uykuyla çalışma yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi:
“ 7 gün 24 saat çalıştığımız için mesai külfetimiz var. Aynı zamanda iş makinelerimizin hiçbirini durdurmadık. Ekiplerimiz 2-3 saatlik uykuyla karla mücadele çalışmalarını yerine getirdi. 1 hafta içerisinde 40 bin litreye yakın mazot harcadık. Bu mazot bizi 2 buçuk aydan fazla götürürdü. Biz bunu da çok düşünmüyoruz.  Halka hizmet hakka hizmet diyoruz. Vatandaşlarımızın daha rahat edebilmesi için elimizden gelen hizmeti yapıyoruz.”

 

mersin escort