SON DAKİKA

Bitlis’te kar yağışı nedeniyle ağır tonajlı araçlar yolda kaldı

Bu haber 29 Ocak 2021 - 18:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’te akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle özellikle ağır tonajlı araçlar yolda kalırken, ekipler yolu açmak için uzun çaba sarf etti.

Bitlis’te akşam saatlerinde başlayan ve etkili lan kar yağışı nedeniyle Bitlis-Baykan Çevre yolu girişinde ağır tonajlı araçlar takılınca uzun araç kuyrukları oluştu. Karayolları ve Bitlis Belediyesine ait kar küreme araçları yolu açmak için uzun süren bir çalışma yaptı.

Kar yağışının etkili olduğu bölgede Uluslar arası taşımacılık yapan TIR’lardan biri kayınca arkasından gelen araçlarda aynı gölgede takıldı. Uzun süre hareket ettirmeye çalıştıkları araçlar kurtarılmayınca devreye Karayolları ekipleri girdi. Yoldaki karların temizlenmesinin ardından takılan araçlar tek tek kurtarıldı. Trafik ekiplerinin de güvenlik aldığı yolda zincirsiz araç geçişlerine de izin verilmedi. 2 saat süren çalışmanın ardından yol yeniden trafiğe açıldı.

METEOROLOJİDEN YOĞUN KAR UYARISI

Ayrıca Meteoroloji yetkilileri yaptığı açıklamada, Bitlis ve bölgesinde yoğun kar yağışının gece boyunca devam edeceği, özellikle sürücülerin yağışlı havalarda dikkatli olmalarını istedi.

Meteoroloji Yetkililerinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Bitlis’teki yağışların yoğun kar yağışı (20-50 cm) şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışlarının oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, buzlanma, don ve çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”