SON DAKİKA

Bitlis’te kar kalınlığı 2 metreyi aştı, 580 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı

Bu haber 08 Şubat 2020 - 12:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’te etkili olan kar yağışı nedeniyle 580 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Kent merkezinde 1 metre 70 santimetreyi bulan kar kalınlığı, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi aştı.

Bitlis ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiliyor. Kent merkezinde 1 metre 70 santimetreyi bulan kar, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi aştı. Kar yağışı ve tipi nedeniyle 580 yerleşim yerine de ulaşım sağlanamıyor. Kent merkezinde araçlar ve tek katlı evler kara gömülürken, ağaçlar da beyaz örtü ile kaplandı. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Şubesi’nden yapılan açıklamada, 287 köy ile bu köylere bağlı 293 mezranın yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapandığı, 9 ayrı şantiyede bulunan 90 personel ve 70 iş makinesi ile aciliyet sırasına göre yol açma çalışmalarına başlanıldığı belirtildi.

ÇIĞ UYARISI YAPILDI

Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının aralıklarla pazartesi gününe kadar devam edeceğini, yağışlı havalarda acil olmadığı sürece dışarı çıkılmamasını uyarısı yaptı.

Bitlis Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise çığ uyarısı yapıldı. Eğimi fazla olan bölgelerde vatandaşlardan dikkatli olunmasının istendiği açıklamada, ağır tonajlı araç sürücülerine, zincir takmadan yola çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunuldu.

MUTKİ, HİZAN VE BAHÇESARAY YOLLARI ÇIĞ RİSKİNE KARŞI TRAFİĞE KAPATILDI

BİTLİS ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, Bitlis-Mutki, Bitlis-Hizan ve Hizan-Bahçesaray yolları çığ tehlikesi nedeniyle geçici bir süreliğine trafiğe kapatıldı.

Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, kentte etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamaların olmaması için mesai kavramı gözetmeksizin ekiplerin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:
“Bitlis-Mutki Karayolunun Karçınbaşı mevkiinde oluşabilecek çığ riski nedeniyle yol fırtına ve tipi sonrası kontrol edilerek açılmak üzere geçici olarak çift yönlü trafiğe kapatılmıştır. Ayrıca, Bitlis-Hizan ve  Hizan-Bahçesaray yolları da çığ riski nedeniyle geçici olarak trafiğe kapatıldı.”