SON DAKİKA

Bitlis’te Kadın Yaşam ve El Sanatları Evi Açıldı

Bu haber 17 Nisan 2018 - 13:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, beraberinde eşi Şenay Ustaoğlu’yla beraber kent merkezinde yapımı tamamlanan Kadın Yaşam ve El Sanatları Evi’nin açılışını yaptı.

Kadın Yaşam ve El Sanatları Evi’nin açılışına, Vali Yardımcısı Tekin Erdemir, kurum amirleri, el sanatlarını sergileyen kadınlar ve vatandaşlar katıldı.

Vali İsmail Ustaoğlu, birçok evde kadınların el emeği göz nuru bir şeyler yaptığını fakat bunların değerlendirilmesine yönelik bir mekan sıkıntılarının olduğunu söyledi.  Bu çalışma ile ciddi bir boşluğu Bitlis Belediyesi olarak giderdiklerini düşündüğünü ifade eden Ustaoğlu, “ Bitlis’te Belediye Başkanlığı görevine başladığımda bayanlarla ilgili ziyarete gelen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) en fazla dile getirdiği husus burada birçok evde kadınların el emeği göz nuru bir şeyler yapıyor ama bunların değerlendirilmesine yönelik bir mekan sıkıntılarını olduğunu dile getiriyorlardı. Bitlis’te Aile Destek Merkezi (ADEM) ve Kadın Yaşam Merkezlerimizde bayanlara yönelik yapılan çalışmalar var ama maalesef bunları sergilendiği ve satışa sunulduğu bir mekan sıkıntısı vardı. Burası daha önce sağlık ocağı olarak kullanıyordu. Bizde belediye olarak alıp düzenlemesini yaparak en fazla ihtiyaç olan ve bayanların vakit geçireceği bir yer haline getirdik. Burası iki kattan oluşmaktadır. Alt katı aile yaşam ve kadın yaşam merkezimizin el sanatlarının satış merkezi olarak kullanılacağı üst katında ise bayanlarımızın oturacağı vakit geçirebileceği çocukları için oyun alanlarının olduğu ve bunun yanında özellikle merkezde en gazla sıkıntı çektiğimiz bayanların gelip burada vakit geçireceği güzel bir mekana dönüştürdük. En önemlisi de evde bir şekilde aile bütçesine katkı olsun diye yapmış oldukları el sanatlarının da satışlarının gerçekleşeceği bir mekana dönüştürdük. Bu çalışma ile ciddi bir boşluğu Bitlis Belediyesi olarak giderdiğimizi düşünüyoruz. Hayırlı uğurlu olsun bol kazançlar diliyoruz. Özelliklerin bayanların evlerde yapmış oldukları ürünlerin dışarıdan gelen misafirlerimizin de Bitlis’te bir yeri gezmek istediklerinde el sanatlarını görebileceği bir mekan haline gelmiş oldu.” dedi.  (Haber: Ceren KURTYE)