SON DAKİKA

Bitlis’te İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Bu haber 12 Mart 2019 - 11:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te ’12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’ programı düzenlendi.

Kültür Merkezinde düzenlenen programa, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz,  İl Jandarma Alay Komutanı Albay Erhan Demir, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, Kurtuluş Savaşı sürerken ismet Paşa’nın meclisi ziyaret ederek orduyu coşkuya getirecek bir marşa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Korkmaz, “Bunu dönemin Milli Eğitim Bakanı’na devreder. Milli Eğitim Bakanı bir genelde yayınlar. 500 lira ödül karşılığında bir marşın yazılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Ortaya 724  eser çıkmıştır ama bu eserlerin hiç biri kabul edilmemiştir. Mehmet Akif Ersoy’a bunun yazılmasını istenir ancak ucunda para olduğu için yazmak istemez. Belli ısrarlar üzerine İstiklal Marşı yazılır. 1 Mart’ta meclise gelir. Marş mecliste 4 defa okunur ve herkes ayakta alkışlar. Mehmet Akif Ersoy’un kesin şartı vardır. Para almayacaktır.” dedi.

Konuşmanın ardından İstiklal Marşının Kabulü ile ilgili şiirler okundu. İstiklal Marşı ile ilgili yapılan şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmesinin ardından program sona erdi.