SON DAKİKA

Bitlis’te İlk Defa Köyde Gebe Okulu Açıldı

Bu haber 16 Ocak 2018 - 12:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen Gebe Okulu projesi kapsamında ilk defa bir köyde gebe okulu eğitim verdi.

Hizan ilçesine bağlı Ballı Köyünde gerçekleştirilen eğitimlere 36 köylü kadın katıldı. İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Bitlis’te ilk defa bir köyde gebe okulunun eğitim verdiği vurgulandı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Sağınlı Aile Sağlığı Merkezinde görevli aile hekimi Dr. Orhan Alper Koyu’nun destek verdiği, Hizan İlçe Sağlık Müdürlüğü doktor ve sağlık personelleri tarafından, Hizan İlçemize bağlı Ballı Köyü’nde Gebe Okulu düzenlendi. Bitlis’te ilk defa bir köyde düzenlenen bu eğitime 36 kadın katıldı.”

Açıklamada, Hizan İlçe Sağlık Müdürlüğünün belli aralıklarla düzenlediği gebe okulu eğitimlerin Ballı Köyünde de uygulandığı ifade edilerek, “Ballı Köyü’nde bulunan okul binasında düzenlenen eğitime katılan 36 kadına gebelikte beslenme ve spor, depresyon ve anksiyete ile mücadele, gebelik ve doğum süreci hakkında bilinmesi gerekenler, anne sütünün önemi, doğru emzirme teknikleri ve aile planlaması yöntemleri konusunda bilgilendirme yapıldı” denildi.

Gebe okulunda eğitimlere katılan kadınlara katılım sertifikası da verilen programla ilgili olarak Hizan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Seda Taşdemir şunları söyledi: “Düzenlemiş olduğumuz gebe okulları sayesinde Hizan’da anne ve bebek ölümlerinin hiç yaşanmamasını temenni ediyor ve annelerimizin sağlıklı bir gebelik sonrası bebeklerini de sağlıkla büyütmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Hizan’da merkez ve köylerde gebe okulu, başta rahim ağzı kanseri olmak üzere kanser taramaları ve benzer eğitimlerin artarak devam edecektir.”

Programın uygulanmasında emeği geçen Dr. Orhan Alper Koyu ise, “Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında düzenlenen bu eğitimler ile insanların sağlık sorunları ile karşılaşmaması için bilinçlendirilmesi sonucunda büyük bir fayda sağladık. Görev sorumluluğu alanındaki köylerde benzer eğitimlere devam edeceğiz” dedi.

Programa katılan kadınlar ise, aldıkları eğitim için İlçe Sağlık Müdürlüğü nezdinde İl Sağlık Müdürlüğü ve doktorlara teşekkür ettiler.  (Haber: Ceren KURTYE)