SON DAKİKA

BİTLİS’TE İLK AŞI İL SAĞLIK MÜDÜRÜ OKUR’A YAPILDI

Bu haber 14 Ocak 2021 - 13:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te ilk Kovid-19 aşısı İl Sağlık Müdürü Koray Okur’a yapıldı. Daha sonra diğer sağlık personelleri de aşıyı oldu.

Aşı sonrası gazetecilere açıklamalarda buluna İl Sağlık Müdürü Koray Okur, son günlerde vaka sayılarında ciddi düşüşlerin yaşandığına dikkati çekerek, “Maske, mesafe ve temizlik kuralları başta olmak üzere aşı ile birlikte artık bu hastalığı gündemimizden çıkarmaya başlayacağız” dedi.

Okur yaptığı açıklamasında, yoğun bakım doluluk oranında Bitlis’te yüzde 10‘un altına düştüklerini, bu zorlu süreçte artık Bitlis ilinin şanslı olduğunu ifade ederek, “Bitlis’te çok şükür halkımızda devletimizin koyduğu kurallara riayet etti. Zorda olsa sokağa çıkma yasağına uydu. Bu konuda tedbirlere uyan Bitlis halkına teşekkür ediyoruz” dedi.

Sağlık Müdürü Koray Okur açıklamalarında şunlar söyledi:

“Hayırlısıyla Covid salgınına karşı aşımızı olduk. Tüm ülkemize hayırlı olsun. Bitlisimize hayırlı olsun. Bitlis’te on aylık süreçten bahsetmek istiyorum. Virüsün ilk çıktığı günlerden beri Tatvan devlet Hastanemizi Pandemi Hastanesi, Bitlis Devlet Hastanemizi de normal vakalarımız için ayırdık. Bitlis bu yönden şanslıydı. Çok şükür salgının ilk gününden beri kendi ilimizde bilim kurulumuz oluşturduk. Onların tavsiyeleri doğrultusunda kararlarımızı aldık. Bitlis’teki halkımız da devletimizin koyduğu kurallara riayet etti. Zorda olsa sokağa çıkma yasağına uydu. Bitlis halkına teşekkür ediyoruz.”

“SAĞLIK PERSONELİMİZ GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞTILAR”

Koray Okur, hastalığın ilk anından bu yana gecesini gündüzüne katan sağlık çalışanlarına teşekkür ederek, “Salgının ilk gününden beri yönetici arkadaşlarımızla beraber yoğun mesai harcadık. Sağlık personelimiz gece gündüz demeden, bazen evlerine gitmeden çoluğunu çocuğunu görmeden çalıştılar. Sizler de bunların çoğuna şahitlik ettiniz. Hepsine teşekkürü bir borç bilirim. Bu salgın sürecinde çok şükür çok fazla aksaklıklar yaşamadık” dedi.

“YOLUN SONUNA GELDİK”

Yolun sonuna geldiklerini vurgulayan Okur, “Tatvan Devlet Hastanemizdeki yoğu n bakım sayımızı iki katına çıkarttık. Bitlis Devlet Hastanemizde her ihtimale karşı 32 yatağa dönüştürülebilir 16 yataklı yoğun bakım ünitesini açtık. Salgın etkisini arttırdığı günlerde Güroymak Devlet Hastanemizin yoğun bakımı ile beraber orayı da Pandemi Hastanesi’ne çevirdik. Haritalarda HES uygulamasından takip ediyorsunuzdur. Yeşile döndü. Vaka sayılarımız çok çok azaldı. Hatta Pandemi hastanemize de yatan hastalarımız yüzde 10’ların altına düştü. Ayın on beşinden sonra Tatvan Devlet Hastanemizi kısım kısım normal hastalara da açmaya başlayacağız. Ameliyatlarımızı tekrar burada yapmaya başlayacağız. Bu süreçte bizlerden desteğini esirgemeyen başta sayın valimize çok teşekkür ederiz. Neredeyse bir sağlık personeli gibi çalıştı. Ne ihtiyacımız varsa birebir ilgilendi. Çok şükür yolunda yolun sonuna geldik diyebiliriz artık. İşte bugün ilk aşımızı yaptırdık. Yeterli aşı stokumuz var. İlk etapta sağlık personelimizden başladık. İkinci etapta 65 yaş üstü kronik hastalığı olan vatandaşları, sonra asker, öğretmen, polislerimizi aşı yapacağız. Sonra da kademe kademe alta ineceğiz” diye konuştu.  (HABER: CEREN KURTYE)