SON DAKİKA

Bitlis’te ‘Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’ Yapıldı

Bu haber 28 Aralık 2017 - 14:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu’nun başkanlığında Bitlis Valiliği Konferans Salonunda ‘Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi.

Vali Yardımcısı Murat Kütük, Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları ve bölgeye yatırım yapan iş adamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ustaoğlu, Bitlis’in ilerleyen süreç içerisinde inanç ve kültür turizmi açısından çok önemli bir yere geleceğini dile getirdi. Ustaoğlu, “2017 yılının son haftasında sizlerle bir araya gelerek, ilimizin çeşitli sektör temsilcilerini davet ederek 2018 yılı ile alakalı sunumları size aktaracaklar. İlimiz için Cumhurbaşkanını başlattığı istihdam seferberliği kapsamında gelinen noktanın ve 2018 yılı için neler yapılacağı sizlerle paylaşacağız.Burada en önemlisi de bu tarihi ve kültürel mirası çok köklü tarihi derinliklere dayanan Bu güzel kadim şehrin iş ve aş imkanlarını nasıl artırabiliriz bu anlamda da sizlerin fikirleri bizler açısında çok önemli. Bu anlamda böyle kültürel ilimizin ülke ve uluslararası platformlarda barınan inanç ve kültür turizmi açısından tüm insanlıkla paylaşmamız önemli. Bu anlamda yerel yöntemler olarak başlatılan çalışmalar daha önce yine vakıflar bölge müdürlüğü, Kalkınma ajansının destekleri, DAP’ın sürdürülen çalışmaları bir araya getirdiğini inşallah önümüzdeki süreç içerisinde ilimiz bölgesini inanç ve kültür turizmi çok önemli yerlere getireceğine inanıyorum. Başlatılan çalışmaların toplumdan çok önemli dönütlerini görüyoruz” dedi.

“BÖLGEMİZ HUZURA, GÜVENE VE EMNİYETE BAĞLI”

Bölgenin imajı, bölgeye yatırım yapmaya çalışan girişimciler açısından çok önemli olduğunu belirten Ustaoğlu şöyle devam etti:

“Bölgemiz huzura, güvene ve emniyete bağlı. Bölgemiz şuan en ücra kösesine kadar devletin tüm kolluk gücü ile hakım olduğumuz en ücra köşedeki vatandaş daha güven içinde olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu iklim ilimiz açısından çok önemli. İmajımız, bölgeye yatırım yapmaya çalışan girişimciler için çok daha önemli. Bu huzuru düzen ve emniyet sürdürdüğümüz sürece ülkenin çeşitli yerlerinden arkadaşların sizlerle paylaşacağı teşvikleri de 2018 yılında devam ettireceğine göre 2018 yılı ilimiz açısından istihdamda çok önem bir yıl olacağın inanıyorum. Bu noktada özellikle geldiğim günden beri ilimizde yatırım yapan ve yapmak teşebbüsünde olan tüm girişimcilere her zaman kapımızı açık tuttuk. Onların sürekli yanında olduğumuzu hep göstermeye çalıştık. İlimizin en önemli sıkıntısı işsizliktir. Bu anlamda her kesimin elini taşın altına koyarak adeta bir evin şenlenmesi, bir mutfağın neşelenmesi, bir bacanın tütmesi, sofralara neşelerini katması bizim için çok önemli. İş imkanını ne derece fazlalaştırırsak ilimizin huzur, güven ve emniyeti çok önemli noktaları gidecek.”

Bitlis ekonomisinin değerlendirilmesi ve 2018 yılı için görüş ve önerilerin alınması amacıyla düzenlenen toplantı karşılılık görüş alışverişinin ardından sona erdi. (Haber: Ceren KURTYE)