SON DAKİKA

Bitlis’te Diyarbakır Anneleri için basın açıklaması

Bu haber 23 Eylül 2019 - 12:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

DİYARBAKIR’da Halkların Demokrasi Partisi (HDP) İl Binası önünde bekleyişlerini sürdüren anneler için Bitlis’te bazı Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından basın açıklaması yapıldı.

Merkez Ulu Cami önünde öğlen namazı sonrası bir araya gelen yaklaşık 50 kişilik grup önce Kuranı Kerim okudu. Daha sonra grup adına açıklamayı okuyan Ensar Vakfı Başkanı Yılmaz Uluç, “Diyarbakır’da toplanan annelerin haklı mücadelesine destek veriyor, dağa götürülen çocukların bir an önce annelerine kavuşmalarını diliyoruz” dedi.

Açıklamaya AK Parti Bitlis İl Teşkilatı, Bitlis Medeniyet Platformu Üyeleri, Bazı STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Açıklamada, “Bitlis STK’lar olarak buradan hep birlikte sesleniyoruz. Diyarbakır’da toplanan annelerin haklı mücadelesine destek veriyor, dağa götürülen çocukların bir an önce annelerine kavuşmalarını diliyoruz. Teröre karşı anne vicdanının harekete geçmesi terör örgütünün kara propagandasını boşa çıkarmıştır. Bu noktadan sonra devlet millet kaynaşmasını en üst düzeyde sağlayarak, terör örgütlerine alan açılmasının önüne geçilmelidir. Buradan hep birlikte sesleniyoruz. Annelerin seslerini bastıramayacaksınız. PKK hiçbir zaman Kürt halkının temsilcisi olmamıştır ve olmayacaktır. Kandırılarak bir şekilde dağa gitmiş gençlerimize sesleniyoruz, artık annelerimizin yüreğindeki ateşi söndürmek için geri gelin devletimize teslim olun. Kimsenin maşası olmayın. Türk Kürt kardeşliği üzerine hesap yapan, araya nifak sokmaya çalışan terör örgütlerine fırsat vermeyeceğiz. Bizler Bitlis STK’ olarak terörün her türlüsünü lanetliyor, Hatice Akar annemizin Diyarbakır’da başlattığı eylemi Bitlis’ten destekliyor ve selamlıyoruz” denildi.

Toplanan kalabalık yapılan duanın ardından sessizce dağıldı.