SON DAKİKA

Bitlis’te ‘Dere Üstü Projesi’ne Maliye Bakanlığı’ndan 100 milyon TL kaynak

Bu haber 06 Haziran 2018 - 10:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİTLİS’te 2004 yılında gündeme getirilen ‘Dere Üstü Projesi’ne Maliye Bakanlığı’ndan 100 milyon TL’lik ödenek ayrıldığı açıklandı.

Yaklaşık 600 işyerinin taşınması ve dere ıslah projesini de içine alan Dere Üstü Projesine kamulaştırma ve DSİ’nin ıslah çalışmaları için Maliye Bakanlığından 100 milyonluk ödenek tahsis edildiği açıklandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, Bitlis’in tarihi ve doğal güzelliklerini ortaya çıkararak, kentin çehresi değiştirecek dev projede sona yaklaşıldığını belirtti.

Doğu Anadolu’nun içinde barındırdığı tabii ve tarihi güzellikleri ile nadide şehirlerinden olan Bitlis’in kent merkezinden geçen, üzerinde işyerlerinin bulunduğu Bitlis Deresi ıslahı için çalışmaların devam ettiği belirten Demiröz, “Şehrin yıllardır çarpık ve plansız yapılaşması sonucu görünmez hale gelen doğal ve tarihi güzellikleri bir bir gün yüzüne çıkaracak “Dere Üstü Islah” çalışmalarının tamamlanması ile birlikte,içinden geçen su, şehrin varlığına artı değer kazandıracak” dedi.

Demiröz, projenin hayata geçirilebilmesi için uzun zamandır yoğun çaba sarf edildiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın destekleriyle; Orman ve Su İşleri, Çevre ve Şehircilik, Kalkınma ve Maliye Bakanlarımızla yaptığımız yoğun çalışmalar neticesinde projenin hayata geçmesi hususunda önemli bir aşamaya gelmiş olduk.”

PROJEYE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN 100 MİLYON TL

Demiröz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“DSİ’nin çalışmaları sonucunda tespit edilen 100 milyon TL kamulaştırma (istimlak) bedeli için ihtiyaç duyulan kaynak, Kalkınma Bakanlığı’nın onayı ile Maliye Bakanlığı tarafından tahsis ediliyor. Bu kaynakla projenin en önemli ayağı olan finans sorunu da çözülmüş oluyor. Bu konuda Orman ve Su İşleri Bakanlığımız Kalkınma Bakanlığı’na talebini dün itibariyle gönderdi.”

Kısa bir süre içinde başlayacak olan ıslah projesinin Bitlis’in geleceği açısından devrim niteliğinde önemli bir adım olacağına dikkat çeken Demiröz; “Bu dönüşüm ile birlikte Bitlis’in çehresi değişecek. Şehrin tarihi dokusu ön plana çıkacak, bu da hem turizme hem de kentin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Bitlis turizm açısından cazibe merkezi haline gelecek. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bu adımı atarken bize destek olan, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”dedi.

BABA OCAĞI BİTLİS’E HİZMETE DEVAM

Vedat Demiröz, bu dönem İstanbul’dan aday gösterildiğini de ifade ederek, “7 yıl boyunca onur ve gururla baba ocağıma hizmet ettim. Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde İstanbul’dan Milletvekili adayı gösterildim. İstanbul’dan aday gösterilmem Bitlis’e olan hizmetlerimi aksatmayacak, aksine Bitlisimizin 4. Milletvekili gibi çalışmaya gayret edeceğim. Doğudan batıya, güneyden kuzeye vatanımın her köşesi için her daim hadim olmaktan onur duyarım.” Şeklinde konuştu.