SON DAKİKA

BİTLİS’TE ÇEVRE GÜNÜ DOLAYISIYLA ‘UÇURTMA ŞENLİĞİ’ DÜZENLENDİ

Bu haber 12 Haziran 2019 - 12:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Çevre günü dolayısıyla Uçurtma Şenliği düzenledi. Bitlis-Tatvan Karayolu üzerinde bulunan El Aman Hanı arkasında düzenlenen etkinliğe yaklaşık 400 öğrenci, öğretmen ve velisi katıldı. Saat 11:00’da başlayan etkinlikte öğrencilere uçurtma, t-shirt ve şapka dağıtıldı. Rüzgarın etkili olduğu bölgede öğrenciler yaptıkları uçurtmaları kaldırmaya çalıştı. Yaklaşık 2 saat süren etkinlikte öğrencilere yemek ve içeceklerde dağıtıldı. Etkinlikle ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Aras, Her yıl 5 Haziran’da kutlanan Çevre Günü’nün Ramazan Bayramına denk gelmesi nedeniyle bugün düzenledikleri Uçurtma Şenliği ile Çevre Gününü kutladıklarını söyledi.

Aras açıklamasında şunları söyledi: “Okullarımızda 2’nci dönemin başından bu yana çevre bilincinin oluşturulması ve aktifleştirilmesi için birçok okulumuzda etkinliklerimizi sürdürdük. Bugün de etkinliklerin bir devamı olarak 4 farklı okulumuzdan öğrencilerimizi okullarından alarak Tarihi El Aman Hanının buraya taşıdık. Şimdi de uçurtma şenliği düzenlemekteyiz. Buradaki amacımız, çocuklarımıza henüz küçük yaşlarda çevre bilincinin aşılanması, farkındaklık oluşturulması ve aileden başlayarak, okul-aile ve veli üçgeninde çevreye duyarlı, çevreyi bir emanet olarak bilen çevreyle bütünleşen bireylerin yetişmesini temin etmektir.

Öğrencilerimizi araçlarla buraya taşıdık. Uçurtmalarının ve yiyeceklerini temin ettik. Onları tekrardan okullarına bırakacağız. İyi bir katılım oldu. Güzel bir ilgi var. İnşallah Allah’ın bize emanet ettiği çevrenin muhafazası noktasında çocuklarımız üzerilerine düşeni yapacaklardır.” Etkinliğe katılan çocuklar ise, bu tür etkinliklerin yıl içerisinde birçok kez yapılmasını istediler. Çok eğlendiklerini dile getiren çocuklar emeği geçenlere de teşekkür ettiler.