SON DAKİKA

Bitlis’te ‘Ceviz Uygulama ve Araştırma Merkezi’ Açıldı

Bu haber 30 Mart 2018 - 10:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Eren Üniversitesi bünyesinde ‘ Ceviz Uygulama ve Araştırma Merkezi’  açıldı.
Bitlis Eren Üniversitesi, Adilcevaz cevizinin hakketiği yere gelebilmesi için, Üniversite bünyesinde Ceviz  Uygulama ve Araştırma Merkezi açtı.Üniversite bünyesinde kurulan Ceviz Uygulama ve Araştırma merkezi sayesinde  araştırmalar yapılarak, ceviz üreticilerinin sorunlarına çözüm yolları aranacak.

Bitlis Eren Üniversitesi Adilcevaz Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi Murat Çelik, açılan merkezin Adilcevaz cevizi ve ceviz üreticileri için önemli olduğunu söyledi.
Çelik,” 22 Ekim 2017 tarihinde Adilcevaz ilçemizde yapılan 24. Ceviz Festivali ve Kültür etkinlikleri kapsamında, ilçemizde öne çıkan ve ismini dünyaya duyuran cevizin daha kaliteli, daha verimli ve tescilinin yapılarak dünya markası olması için bilimsel çalışmaların yapılması kapsamında, söz veren Bitlis Eren Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Erdal Necip Yardım verdiği sözünü yerine getirmek için gerekli çalışmaları yaptı. Bu kapsamda Bitlis ve Yöresi Ceviz Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılması Üniversite Senatosunda kabul edilerek YÖK’e gönderildi. Ceviz Araştırma Merkezi 17/01/2018 tarihli YÖK Yürütme Kurulunda görüşülerek 2547 Sayılı Kanunun değişik 7/d-2 maddesi uyarınca kabul edilerek açıldı. Merkezin açılmasında başta Rektörümüze, yönergelerin hazırlanmasında yardımlarını bizden esirgemeyen Rektör yardımcılarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür eder, devamında bir Ceviz birliği ve Ceviz Araştırma Enstitüsü kurulması temennisi ile Bitlis ilimize ve ceviziyle ün yapmış ilçemize hayırlı olmasını dilerim” dedi.