SON DAKİKA

Bitlis’te Buğday Hasadı Çiftçinin Yüzünü Güldürdü

Bu haber 31 Temmuz 2018 - 13:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinde başlayan buğday hasadı, rekoltesiyle çiftçinin yüzünü güldürdü.

Bitlis’in Ahlat ve Adilcevaz havzalarında ekimi yapılan buğday hasadına başlandı. Buğday rekoltesiyle çiftçinin yüzünü güldürürken, Türkiye Mahsulleri Ofisi(TMO) belirlediği buğday birim fiyatı ise çiftçiyi memnun etmedi. Verimin geçen yıla nazaran artış gösterdiğini belirten çiftçiler, mazot fiyatının artmasına rağmen, belirlenen buğday fiyatının düşük olduğunu dile getirdiler.

“Geçen yıla nazaran verimde yüzde 50 artış sağlandı”

Bu yılki hasatta hem buğday, hem de saman iki kat artış yaşandığını belirten çiftçilerden Fazıl Doğramacı, tek sıkıntıları mazot fiyatlarının yüksek, belirlenen buğday birim fiyatının düşük olması olduğunu belirterek, “Bu yıl buğday hasadına başladık. Yeni biçerlerden memnun kaldık. Ekinler uzun boylu olduğu için eski biçerlerle sıkıntı yaşıyorduk. Hasatta, verimde çok iyidir. Tarlaya göre aldığımız verimler değişiyor. Bir dönümde 500-600 kilo buğday alabiliyoruz. Geçen yıla nazaran verimde yüzde 50 artış sağlandı.” dedi.

“Mazot fiyatları yüksek olmasına rağmen, buğdayın birim fiyatları düşük”

Mazot fiyatlarının yüksek olmasına karşın, TMO tarafından belirlenen buğday birim fiyatının düşük olması kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiren Doğramacı, şunları söyledi: “Bu sıcak havada, zor şartlar altında çalışıyoruz. Mazot fiyatlarının artışı bizi zor durumda bırakıyor. Hem ekim, hem de hasat döneminde masraflarımız çok oluyor. Fakat buğday fiyatları iyi değil. Fabrikalar buğdayı 930-975 TL’ye alıyorlar. Geçen yıllarda masrafımızı bile çıkaramadık. Ama bu yıl verim iyi olduğu için memnunuz. Ofis’te ise bin ile bin 50 TL arasında değişiyor. Ofis’te buğday proteini yüksek çıkarsa bin 50 TL’ye alıyor. Protein düşük olunca yemliğe veriyor. Bizde mecburen yemliğe veriyoruz. Yemlik fiyatı da düşüktür.”

Çiftçilerden Murat Öztürk ise bu yıl buğday hasadından memnun kaldıklarını dile getirerek, artan mazot fiyatlarının çiftçiyi olumsuz etkilediğini ifade etti.