SON DAKİKA

Bitlis’te Besicilerin Zorlu Kış Mesaisi Başladı

Bu haber 28 Aralık 2018 - 8:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te hayvancılıkla uğraşan besicilerin zorlu kış mesaisi başladı. Çiftçiler yazın toplayıp biriktirdikleri otlarla kışın hayvanlarını besliyor.

Türkiye’de hayvancılığın önemli merkezlerinden biri olan Bitlis’te, karın yağmasıyla birlikte besiciler, zorlu mesailerine başladı.

Yazın meralarda otlayan hayvanlar, kışın gelmesiyle birlikte besicilerin yazın binbir emekle toplayıp biriktidiği otlarla besleniyor. Kar yağışının en fazla olduğu illerin başında gelen Bitlis’te hayvancılıkla uğraşanlar hayvanlarını havaların soğuk olması nedeniyle dışarıya fazla çıkarmıyor, karlar eriyinceye kadar hayvanlarına kendi imkanlarıyla bakmaya çalışıyor. 

Bitlis’in Tatvan İlçesine bağlı Küllüce Köyü’nde hayvancılıkla uğraşan Cesim Geylani, kışın hayvancılığın zor olduğunu söyledi.

 Geylani, eğer hava çok soğuk değilse günde bir kez hayvanlarını dışarıya çıkartarak ot verdiklerini söyledi. Aynı köyde hayvancılıkla uğraşan Sami Çevik ise yaz aylarında kendi imkanlarıyla topladıkları otlarla kışın hayvanlarını beslediklerini belirterek, “Yazın meralarda otlayan hayvanlarımıza, kışın gelmesiyle birlikte biz bakıyoruz.

 Kış aylarında hayvancılıkla uğraşmanın zorluğu çoktur. Bitlis’in kışı çetin geçiyor. Şimdi çıkartabiliyoruz ama bu hayvanları çıkarttığımız son günler diyebiliriz. Bizim geçim kaynağımız bu hayvanlardır” diye konuştu.