SON DAKİKA

BİTLİS’TE BERİVANLARIN ZORLU TOZLU YOLCULUĞU

Bu haber 06 Ağustos 2020 - 6:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Kıyıdüzü köyünde yaylada suları olmadığı için hayvanlarını her gün 15 kilometre yürüten köylüler, bu zorlu yolculuğu toz bulutları arasında gerçekleştiriyor. Hergün yayladan zorlu ve tozlu bir yolculuk gerçekleştiren köylülerin bu yolculukları fotoğrafçıların da ilgi odağı haline geliyor. Her yıl aynı zorluğu yaşadıklarını belirten köylüler, bu yolculukta bazı hayvanların gözlerinde hastalık oluştuğunu belirtiler.

Nemrut Dağı eteklerindeki yaylalara hayvanlarını çıkaran köylüler, bu tozlu yolculuğu hergün gerçekleştiriyorlar. 15 kilometrelik yolu tamamlayan hayvanlar Van Gölü kıyısına gelerek susuzluklarını giderip, sağıma geçiyorlar. Köydeki berivanlarda günde 2 kez gerçekleştirdikleri sağımdan elde ettikleri sütlerle yoğurt ve peynir elde ederek sattıklarını ifade ettiler.

Köylülerden Nurullah Uğur, Kıyıdüzü Köyünde yaşadıklarını, köyde 5 ayrı sürüden yaklaşık 3 bin 500 hayvan olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Kıyıdüzü köyünde oturuyorum. Burada tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Hayvanlarımız günde iki defa sağıma geliyorlar. Bir saat 11:00 sıralarında geliyor. Daha sonra da 2-3 saat dinlendikten sonra 15:00 sıralarında ikinci sağıma geliyorlar. Sağımın ardından yaklaşık 15 kilometrelik tozlu bir yolculuğun ardından yaylaya gidiyorlar. Bizim hayvanlar ve berivanlar zorluk çekiyor. Köyümüzde 5 sürü var. Her sürüde 500-700 tane arasında değişen hayvan var. Tozlu yolculuk gerçekleşirken hayvanların gözlerinde sıkıntı yaşanırken, bazen de hastalılarla karşılaşıyoruz. Bayağı zorluklar yaşıyoruz. Yaylamızda su olmadığı için hayvanların su ihtiyacını gidermek için 15 kilometre her gün yol yürüterek, köye getiriyoruz.”

Berivanlardan Mircan Alican ise, “Bizler günde iki kez evimizden buraya gelerek sağımları gerçekleştiriyoruz. Buradan elde ettiğimiz sütleri yoğurt ve peynir yaparak, satıyoruz. Biz sabah kahvaltımızı yaptıktan ve evlerimizin işlerini tamamladıktan sonra beriye geliyoruz. Bizim 70 küçükbaş hayvanımız var. Buraya gelince herkes kendi hayvanını bulup sağımını gerçekleştiriyor” dedi.