SON DAKİKA

Bitlis’te Atlar Yarışlara Karlı Zeminde Hazırlanıyor

Bu haber 26 Ocak 2018 - 14:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te faaliyetini sürdüren Beş Minare Rahvan Atlı Spor Kulübü üyeleri bu yılın az yağışlı geçmesini değerlendirerek, atlarını yarışlara karlı zeminlerde koşturarak hazırlıyor. Bu yıl yaşanan kuraklık atlara yaradı. Mayıs ayında yapılacak yarışmalara hazırlanan Beş Minare Rahvan Atlı Spor Kulübü üyeleri atlarını karla kaplı zeminde koşturarak, hem güç topluyor, hem de zamanlarını değerlendiriyorlar.

Bitlis’in Hersan Mahallesinde bulunan Panos mevkiinde atlarını koşturan dernek üyeleri bundan önce yapılan birçok yarışmada derece aldıklarını da belirttiler. Beş Minare Rahvan Atlı Spor Kulübü Başkanı Erdi Kaçmaz 21 üyeleri bulunduğunu belirterek, “Bitlis’te ata sporu olan atçılığın geliştirilmesi ve çeşitli organizasyonlara katılmak için böyle bir oluşum kurduk. Bitlis’te bu tür spora gönül verenlerde bizlere destek veriyor. Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından Rahvan Binicilik organizasyonu adı altında çeşitli bölgelerde düzenlenen yarışmalara katıldık. Ardahan, Erzurum, Kars, Nizip gibi yerlerde yarışmalar düzenleniyor. Bu yarışmalara daha önceleri katıldık. Birçok derece elde ettik. Bunları ferdi olarak yarıştık. Şimdi kulübümüz adına katılmak için çalışıyoruz” dedi.

“MARDİN’DE YAPILACAK YARIŞLARA HAZIRLANIYORLAR”

Kaçmaz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Önümüzde ilk olarak Mayıs ayı içerisinde Mardin’de düzenlenecek bir yarış var. Bu hava şartlarında idman yapmaya çalışıyoruz. Atlarımızı hazırlamaya çalışıyoruz. Değişik ve güzel organizasyonları Bitlis’te de görmek istiyoruz. Bunun için girişimlerimiz var. Bu yıl kar yağmaması bizlere büyük avantaj sağladı. Her yıl bu dönemlerde yerde metrelerce kar olurdu. Kar yağınca atlarımız 5-6 ay içeride kalıyordu. Bu yıl yağan kar az olunca biz de bunu değerlendirmek için bu alana gelip çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu zemin özellikle taylara çok iyi geliyor. Zeminin ağır olması nedeniyle taylarımız güç depoluyorlar. Zeminin böyle olması bizi de burada buluşturdu.” (Haber: Ceren KURTYE)