SON DAKİKA

BİTLİS’TE ‘AHİLİK HAFTASI’ KUTLAMASI

Bu haber 17 Eylül 2018 - 12:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te Ahilik Haftası dolayısıyla ‘Yılın Ahisi’ne Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu tarafından kaftan giydirilip, ödüllendirildi.

Bitlis Esnaf Odalar Birliği Başkanlığı tarafından hafta çerçevesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı.

Hafta çerçevesinde yılın ahisi seçilen mobilya ustası Abdullah Akışık’a Vali Ustaoğlu tarafından kaftan giydirilirdi.

Makamında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Ustaoğlu, Ahilik geleneğinin yüzyıllardır yaşatmaya çalışılan, Selçukludan günümüze Bin yıldır yaşatmaya çalışılan bir gelenek olduğunu söyledi. Vali Ustaoğlu açıklamalarında şunları söyledi:

“Geleneğimizde, kültürümüzde, inancımızda ve milli değerlerimizde ayrı bir yeri olan çok önemli bir esnaf kültürünü hala günümüzde yaşatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok önemli bir değer olan ahilik yüzyıllardır bizim ayakta tutmaya çalıştığımız yeni kuşaklara ve genç nesillere aktarmaya çalıştığımız bir kültürümüzdür. Bu haftada Ahilik haftası bu hafta münasebeti ile hem bu değerlerimizi yeniden diri tutmak, yeniden canlı tutmak esnafımızın arasında bu değerlerimizi bu kültürümüzün yüzyıllardır ayakta tutmaya çalıştığımız bizim geleneksel kültürümüzde çok önemli bir yer tutmuştur. İlkeleriyle, prensipleriyle ve öğütleri ile bizim her zaman rehber edineceğimiz altın öğütler diyebileceğimiz bu öğütleri ile bugün yaşamaya ve yaşatmaya çalıştığımız bir geleneğimizdir” diye konuştu.

Program hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

VALİ USTAOĞLU MESAJ YAYINLADI

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Vali Ustaoğlu, Selçuklu’dan günümüze kadar uzanan ahilik geleneği iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverlik gibi toplumsal değerlerimizin yanı sıra Anadolu’daki varlığı bin yıla dayanan meslek etiği ve çalışma disiplini oluşturan çok özel bir kültürümüz olduğunu söyledi.

Ustaoğlu yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir. Milli kimliğimizi oluşturan değerlerden biri olduğu gibi, geleneğinde mesleki eğitimin yanında sosyal, kültürel ve ahlaki bilgilerle desteklenerek koruyucu değerler meydana getirmiş, ahilik teşkilatı kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de bizlere yol göstermiştir. Ülke menfaatlerini koruyarak toplum huzurunun sağlanmasına yardımcı olmuşlardır. Emek ve alın terini vatanseverlik duygularıyla birleştiren esnaf ve meslek kuruluşlarının ahilik haftası’nı yürekten kutluyor, bu vesileyle birlik ve beraberlik duygusunun büyüyerek devam etmesini temenni ediyorum.”