SON DAKİKA

BİTLİS’TE 57‘NCİ KÜTÜPHANE HAFTASI

Bu haber 30 Mart 2021 - 9:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te bu yıl 57‘ncisi kutlanan Kütüphane Haftası programı düzenlendi. İl Halk Kütüphanesi salonunda gerçekleştirilen programa Bitlis Vali Yardımcısı Furkan Seyman, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Metin Çoban, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Sadullah Korkut, İl Halk Kütüphane Müdürlüğü personeli, öğrenci ve veliler katıldı.

Program  saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Bitlis Kültür ve Turizm Müdür Vekili Metin Çoban tarafından yapıldı. Çoban, kitabın ve kütüphanenin önemine değinerek, koronavirüs önlemleri çerçevesinde sınırlı imkanlaral gerçekleştirdikleri programa katılanlara teşekkür etti. Çoban konuşmasında şunları söyledi:

“Kitaplar hayatlarımızdır. Başka insanların düşlerini öğrenmektir. Doğanın gerçekleri ile yüzleşmektir. Bencilliği yok etmeye araçtır. Kitapları seven insanları ve diğer tüm canlıları sever. Kuru bir bitkiye, yaprağa ve teneke parçasına başka türlü bakar insan. Dünyayı yorunmlar ve değiştirme çabası içerisine girer insan. İnsanı doğru algılamanın yolu kitaplardan geçer. Bilimin ve sanatın temeli kitaba dayanır. İşte insanlık için bunca değerli olan kitaplar kütüphanelerimizde bulunuyor. Araştırmacıların, öğrencilerin tüm insanların hizmetine sunulur. Kütüphaneler insanın değişen yaşam ve tüketim alışkanlıkları içerisinde bir gereksinim olarak okul öncesi, okul dönemi ve okul sonrası tüm vatandaşların bilgi, eğitim, eğlence, sosyal ve kültürl kalkınmasına hizmet eder. Kütüphaneler hiçbir zaman önemini kaybetmeden yaş, ırk, milliyet, din, dil, eğitim, kültür, sosyo ekonomik ve politik görüş gözetmeyen araşırma ve eğitim kurumlarıdır.”

BİTLİS’TE 8 KÜTÜPHANE BULUNUYOR

Çoban, “E-Kütüphane ve Elektronik kitaplar artık günümüz kütüphane uygulamaları arasında yerini almaktadır. Kimilerinin tercihi haline gelen bu dijital uygulamalar, kitap sayfalarının parmaklarımıza dokunan hışırtısının o güzel kokusunun yerini tutabilir mi? Bu tamamen kullanıcı tercihidir. Sevindirici olan bir olgu vardır ki gelişmiş ülkelerde kitaba, kütüphaneye olan ilgi azalmamış hatta artmıştır. Kitapseverlerin ve ülkelerin oluşturduğu birçok kütüphane, kitap okuma ve sevdirme kuruluşları yaygın olarak hizmetlerini devam ettirmektedir.  İl olarak Kütüphane hizmetlerinde ülke ortalamalarının çok üzerinde olduğumuzu ifade edebilirim. Zira, İlimiz genelinde toplam 8 kütüphanemiz bulunmaktadır. 6 İlçemizin tamamındaki ilçe kütüphaneleri, İl merkezindeki köklü geçmişe sahip içinde bulunduğumuz İl Halk Kütüphanesi ve Türkiye’de ikinci olarak ilimizin sahip olduğu özgün bir yapı içindeki Bebek ve Çocuk Kütüphanesi’nde toplam 156.445 kitap bulunmaktadır. 2020 yılı için; pandemi koşullarında okuyucu sayısı 178.073, kayıtlı üye sayısı 35.536, ödünç verilen materyal sayısı 82.433 şeklindeki veriler kapasitemizin göstergesidir. Bu programda bizleri kırmayarak buraya kadar geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından kütüphaneden faydalanan öğrencilere ödüller verilirken, Ziya Eren Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından mini bir konser verildi. Program kütüphane salonlarının gezilmesinin ardından sona erdi.