SON DAKİKA

BİTLİS’TE 300 TON FISTIK HASADI BEKLENİYOR

Bu haber 24 Eylül 2020 - 7:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’in Hizan, Mutki ve merkeze bağlı köylerinde menengiç ve bıttım ağaçlarına aşılanan fıstıktan bu yıl 300 ton ürün bekleniyor. Siirt fıstığı üretilen yaklaşık 40 köyde fıstık hasadı başladı. Hizan ilçesine bağlı Döküktaş Köyündeki hasada katılan Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, bu yıl 300 bin ton fıstık hasadı yapmayı hedeflediklerini söyledi. İlin ekonomisine yaklaşık 12 milyon TL’lik girdi sağlayacak olan fıstıkçılığın geliştirilmesi için çalışmalarının da aralıksız sürdürüldüğünü ifade etti.

Bölgede vahşi olarak yetişen yaklaşık 10 milyon adet bıttım ve menengiç ağacından 60 bine yakınına fıstık aşısı yaptıklarını ifade eden Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, bugüne kadar 500 bine yakın göz aşısı yaptıklarını söyledi. Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Hizan ilçesine bağlı Döküktaş köyünde fıstık hasadımız başladı. Bitlis Mutki ve Hizan ilçeleri ile merkeze bağlı köylerimizde yaklaşık olarak yabani formda 10 milyon adet bıttım ve menengiç ağaçlarımız mevcuttur. 30 yıldan beridir bu 3 ilçemizde Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Siirt çeşidi fıstık kalemleri getirerek bu yabani formdaki ağaçlarımızın aşılamalarını yaptık. Şu ana kadar 60 bine yakın ağaçta 500 bin adet göz aşısı yapmışız.

Dağınık halde bulunan bütün bu ağaçlardaki fıstık meyvesini toplamaya geldik. Hasatlara bakıyoruz, bu yıl verimler çok iyidir. Hizan bölgemizde fıstık önemli bir gelir kaynağı olamaya başladı. Her ağaçta 6-10 kilo arasında verim alınmaktadır. İl genelinde toplamda fıstık rekoltemiz 300 ton civarında beklemekteyiz. İlçemize ve dolayısıyla da ilimize katma değerinin 12 milyon TL civarında olacağını tahmin ediyoruz.”

“TESİSLEŞME ÜRÜNE KATMA DEĞER KATACAKTIR”

Bölgedeki fıstık ağaçlarından elde edilen fıstıkların işlenmesi için Bitlis’te herhangi bir tesis olmadığının altını çizen Çelik, şöyle konuştu: “Siirt çeşidi fıstığımı maalesef bölgemizde herhangi bir sanayi işleme tesisi olmadığı için bu konuda daha organize olan Siirt iline gönderilerek orada işleniyor. Bu da özellikle bizim fıstık üreticilerimiz için bir handikaptır. İnşallah bizler Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak çiftçilerimizle görüşerek, Bakanlığımızın uygulamakta olduğu Kırsal Kalkınma Yatırımları Projesi (KKYP) gönüllü bir vatandaşımızı bularak, fıstık kırma, eleme ve paketleme tesisi kurmayı düşünüyoruz. Bu tesisle birlikte bölgedeki fıstıkçılığın daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Ürünümüze biraz daha katma değer katacağını düşünüyoruz. Pazara daha iyi bir fiyatla arz edileceğini düşünüyoruz. Hizan, Mutki ve Bitlis merkeze bağlı yaklaşık 40 köyümüzde fıstık ağaçlarımız bulunmaktadır. Ancak yoğunluğumuz Hizan bölgemizdedir. Önümüzdeki süreçte fıstık üretimini Hizan’ın önemli bir ürünü haline getirmeyi hedefliyoruz.”