SON DAKİKA

Bitlisli Kayakçılar 2 Bin 500 Rakımlı Nemrut’ta Yarışmalara Hazırlanıyor

Bu haber 03 Aralık 2018 - 7:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te son iki yıldır kurak geçen kış ayları kayakçılara da yansıdı. Kent merkezinde kar olmaması nedeniyle çalışmalarını 2 bin 500 rakımlı Nemrut Krater Dağında gerçekleştiren Bitlisli kayakçılar katılacakları yarışmalarda derece almak için soğuk havaya aldırış etmeden çalışıyorlar.

Hava sıcaklığının eksi 10 dereceyi bulduğu Nemrut Krater Dağında çalışmalarını aralıksız sürdüren Bitlisli kayakçılar, katılacakları yarışmalardan derece ile dönmeyi hedefliyorlar. Yaklaşık 2 bin 500 rakımlı Nemrutta çalışan kayakçılar, soğuğa ve doğa şartlarına aldırış etmeden çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Son 2 yıldır kent merkezine kar yağmaması kayakçıları da etkiledi. Bunun için yüksek kesimleri tercih eden kayakçılar, kar kalınlığının yer yer 25 santimetreyi bulduğu Nemrut Krater Dağı’nda antrenman yapıyorlar.

Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Bilal Elkatmış ise “Rakımı yüksek olan Nemrut Krater Dağının eteğinde sporcularımız antrenman yapmaktadırlar. Hafta sonu olmasına rağmen gençlerimizi yalnız bırakmamak için yanlarında bulunuyoruz. Sürekli antrenmanlarda çalışmaları kontrol ediyoruz. Merkezde kar yağışının olmaması yükseklerde olmasından dolayı da antrenmanlara elverişli bir saha oluşturmaya çalıştık” dedi.

Kuzey Disiplini Kayak Antrenörü Sedat Döymaz, Türkiye Kayak Federasyonunun (TKF) 2018 – 20198 yılı faaliyet programında yer alan kayak yarışmalarına soğuk hava ve doğa koşullarına aldırış etmeden hazırlandıklarını söyledi.

Bitlis’te kar yağmamasından dolayı adeta kar avına çıktıklarını ifade eden Kuzey Disiplini Kayak Antrenörü Döymaz, “Soğuk hava sporcularımızı zorluyor. Rakım da çok yüksek. Ancak sporcularımız hiçbir şekilde bunu engel olarak görmüyor” dedi.

Döymaz Açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“ Türkiye Kayak Federasyonunun (TKF) 2018 – 20198 yılı faaliyet programında yer alan kayak yarışmalarına hazırlanıyoruz. Malum geçen yıl kar olmadığı için fazla bir çalışma yapamadık. Bu yılda resmen sporcu ve hocalarımla birlikte kar avına çıktık ve Nemrut Dağında aradığımız karı bulduk. Buranın 2 Bin 500 3 Bin rakımlı ve sise rağmen sporcularımla canla başla çalışıyoruz. 2019 yılında hedefimiz dünya şampiyonasında sporcularımızın yarışmasıdır. 2019 Yıldız Olimpiyatları Festivalinde sporcumuz şuanda aday kadroda. İnşallah o da en iyi şekilde ülkemizi ve ilimizi temsil edecek. Bu yıl bu soğuk ve sise rağmen baya bir sporcumuz var. Elimizden geldiğince ilimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. İnşallah 2019 yılı bizim için hayırlı olacak ve başarılar elde edeceğiz.”

2 Bin 500 rakımlı dağda 40 sporcuyla çalıştıklarını sözlerine ekleyen Döymaz, “Hava baya soğuk. Sürekli sisle mücadele ediyoruz. Ona rağmen sporcularım hiçbir şekilde yılmayıp çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah çok daha iyi yerlere geleceğiz. Yüksek rakımın bizim için avantajı karın iyi yağması ve karı tutmasıdır. Ayrıca yarışmaya gittiğimiz yüksek rakımlı yerlerde dereceye girme avantajımız da yüksek oluyor. Mesela Bolu’da rakımın yüksek olmasından dolayı sporcularımız orada daha avantajlı durumda olabiliyorlar” dedi.

10 yıldır kayak yapan Milli Sporcu Ferdi Ertaş, 5 yıldan beridir Milli formayı taşıdığını ifade etti. Milli Sporcu Ertaş, Kuzey Disiplini yarışlarında Türkiye birinciliğinin olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“2 yıl önce Yıldız Olimpiyatları Festivaline katıldım. Geçen yıl ise Avrupa’da yarışmalara katıldım. Bu sene Allah nasip ederse Finlandiya’da gerçekleşecek olan Gençler Dünya Şampiyonasına gideceğim. Geçen yıl kar yağmadığı için çok fazla antrenman yapamadık. Dolayısıyla iyi bir derece çıkaramadık. Ama bu sene şanslıyız karımız var ve şuan Nemruttayız.”