SON DAKİKA

Bitlis Valisinden Bayram Öncesi ‘Kırmızı Düdük’ Uygulaması

Bu haber 19 Ağustos 2018 - 10:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından bayramlardaki trafik kazalarına dikkat çekmek için başlatılan ‘Kırmızı Düdük’ projesi kapsamında emniyet müdürlüğü önünde uygulama yaptı.

Bitlis Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Erhan Demir ve trafik ekipleri ile birlikte yapılan uygulamada trafikte seyreden araçları durdurarak, çeşitli ikramlarda bulundu. Araçlarda bulunan çocuklara t-shirt, şapka oyuncak ve kırmızı düdük hediye eden Vali Ustaoğlu, sürücülere ve çocuklara da çeşitli uyarılarda bulundu.

Vali Ustaoğlu, uygulama projesi ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sürücülerimizi trafik kurallarına uyma noktasında bir taraftan uyarılarımızı yaparken, diğer taraftan da bu bayramın hüzne ve acıya dönüşmemesi için her türlü tedbirimizi aldık” dedi.

Vali Ustaoğlu yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Çocuklarımızla birlikte İçişleri Bakanlığının başlattığı ‘Kırmızı düdük’ projesini başlatıyoruz. Özellikle bayramlar her türlü sevinç ve mutluluğun paylaşıldığı günlerimizdir. Ama maalesef ülkemizde her yıl bayramlarda yaşanan kazalar bizim bu sevincimizi hüzne ve acıya dönüştürüyor. Her bayram olduğu gibi Bakanlığımız bu bayramda da yine tüm tedbirlerini almış durumda. Karayollarımızda bayram öncesi belli aralıklarla yaptığımız uygulamalarla tedbirlerimizi artırdık. Sürücülerimizi trafik kurallarına uyma noktasında bir tarafımızdan uyarılarımızı yaparken, diğer taraftan da bu bayramın hüzne ve acıya dönüşmemesi için her türlü tedbiri aldık. İlimizin farklı uygulama noktalarında trafik ekiplerimiz bu uygulamaları yapıyor. Bizde bu gün burada yoldan geçen sürücüleri çocuklarla birlikte hem denetleyeceğiz, hem de bayramlarını kutlayacağız. Anneler babalar üzerinde en güzel uyarı çocuklar üzerinden yapılanıdır. En etkili uyarıda yavrularımızın yaptığı uyarıdır. Bakanlığın başlattığı kırmızı düdük uygulaması ile burada anne ve babaları ile yolculuk yapan çocukların adeta onların birer fahri müfettişi gibi araçların içinde anne ve babalarını uyarmalarını istiyoruz. Anne ve babaların yaptığı yanlış kurallarda çocuklar onları düdükle uyaracaklardır. İnşallah bu bayram kazasız belasız bir bayram geçirmelerini istiyoruz. Yüz binlerce insanın trafikte olduğu bu dönemin, bayramların acı ve hüzne dönüşmesini istemiyoruz. Tekrar hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.”