SON DAKİKA

Bitlis Valisi Çağatay’da İşadamlarına Çağrı: “Gündemimizden Terörü Çıkaralım”

Bu haber 14 Mart 2019 - 13:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Valiliği tarafından düzenlenen 2019 yılı İstihdam Seferberliği toplantısında işadalarına seslenen Bitlis Valisi Oktay Çağatay, “Sizlerden ricamız memleketin gündemi Türkiye ile aynı olsun çocukları sağlıklı ortamda yetiştirmek olsun gündemimiz terör olmasın. Terörle ilgili gündemi çıkaralım” dedi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Vali Yardımcısı Tekin Erdemir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü İsmetullah Altun, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Sadullah Korkut, İş Kurumu İl Müdürü Mücahit Gülmez, STK’lar ve işverenler katıldı.

Saat 14:00’da gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Bitlis’te5 ay önce göreve başladığını belirterek, “Çok özel bir coğrafyada yaşıyoruz. Her bir ilçemiz farklı bir güzelliğe sahip. Tatvan, Ahlat, Hizan farklı bir coğrafyada yer alıyor. Sermaye huzur sever. Bunun için siz işadamları da mücadele ediyorsunuz. Bunun için terörü gündemimizden çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Vali Çağatay yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“İstihdam seferberliğinin memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Kazanç kapısı açılarak yeni iş imkanları sunulacaktır. Bitlis’te 5 aylık bir görev sürem oldu. Doğu Anadolu’nun tam doğusundayız. Çok güzel bir doğamız var. Ahlat, Tatvan, Hizan harika bir coğrafya. 450 bin dekara yakın bir coğrafyamız var. Yaş ortalamamız 22. Türkiye ortalaması 32. Trakya’da 25. Olağanüstü bir genç potansiyelimiz var. İşkur Bitlis’te çeşitli adlar altında geçtiğimiz yıl 80 milyona yakın destek sağlamış. Acı bir rakam söyleyeyim. İl genelinde 312 milyon TL sosyal yardım yapıldı. Bazıları eleştiriyor. Katılıyorum. Bu bir sonuçtur. Bu bir ihtiyaçtır. Meydana geliyor. Bizlerde bunu kapatmak zorunda kalıyoruz. Yapılan anketlerde tamamında memleketin birinci gündemi işsizlik. Bu iyi bir şey. İstanbul ile aynı sorunu konuşuyoruz. Sermayenin ana amacı güvenli bir şekilde yüksek kar sağlamaktır. Bu Türkiye’nin tamamında geçerlidir. Tekstil atölyelerinin ne halde olduğunu buradaki tekstilcilerimiz bilir. Halbuki, burada kiralar ucuz. OSB’lerimiz boş. Destekler var. Gelip burada üretsinler. Bu insanların, buraya gelmesi ve gençlere de destek vermesi gerekir. Sizlerden ricamız memleketin gündemi Türkiye ile aynı olsun. Çocukları sağlıklı ortamda yetiştirmek olsun. Gündemimiz terör olmasın. Terörü gündemimizden çıkaralım. Bitlis bu konuda gündemden düşmüş vaziyette. Bitlis o kadar güvenli bir yer ki, asayiş ile ilgili konularda çok net söylüyorum. Bitlis’te İstanbul’un herhangi bir mahallesinin 2 sokağı kadar olay olmuyor.  Bu algı ile ilgili bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Bu kadar yaratılan imkan sizleri daha iyi yerlere getirecektir. Siz burada istihdama katkı sağlarsanız bizler de bu kadar sosyal yardım dağıtmayız. Yeni istihdam seferberliğinin başta Bitlis olmak üzere ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.”

Programda İstihdam Seferberliği paydaşları olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürü İsmetullah Altun, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Sadullah Korkut, İş Kurumu İl Müdürü Mücahit Gülmez ve Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Cengiz Şahin birer konuma yaptılar.

Program İşkur İl Müdür Yardımcısı Ercan Gön tarafından yapılan destek sunumlarının ardından soru cevapların ardından sona erdi.