SON DAKİKA

 BİTLİS TUTAP İL TEMSİLCİSİ 2021 YILI PROJELERİNİ ANLATTI

Bu haber 01 Şubat 2021 - 13:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Bitlis İl Temsilcisi Cengiz Şahin, ülke turizmi ve Bitlis genelinde yürütülecek çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin saygınlığının turizm ile artacağını belirten Şahin, “Hiçbir siyasi ve ticari yapılanması olmayan TUTAP 2021 yılında birçok önemli proje ile ülkemizin tanıtımına ara vermeden devam edecektir. İlimizde bulunan tüm turizm destinasyonları ile turizm çeşitliliğimizin hak ettiği düzeyde tanıtılmasına yoğun bir şekilde ağırlık vereceğiz. Turizm ve Tanıtma Platformu, ülkemizin uluslararası alanda hak ettiği düzeyde tanıtılması adına çalışmalar yapmakta ve projeler üretmektedir. Bizlerde bu tanıtım seferberliğinin bir neferi olarak; Açık hava müzesi konumunda olan kadim ilimizi başta Ülkemizde daha sonra da tüm dünyaya tanıtmak için dur durak bilmeden tüm turizm erkleri ile tanıtım seferberliğindeyiz.” dedi.

“BİTLİSİMİZE NE YAPILSA AZDIR SLOGANI İLE YOLA ÇIKTIK”

Tüm turizm çeşitliliğine sahip kadim şehri, hak ettiği yere taşımak istediklerini ifade eden Şahin, sözlerine şöyle devam etti:
“Bitlisimize ne yapılsa azdır sloganı ile hemen hemen tüm turizm çeşitliliğine sahip kadim şehrimizi, hak ettiği yere taşımak için yediden yetmişe hepimiz üzerimize düşen görevleri eksiksiz yerine getirmemiz gerekmektedir. Çünkü kayıp edecek bir günümüz değil bir dakikamız bile yoktur. Kadim şehrimiz; özellikle turizmde Doğu Anadolu’nun parlayan yıldızı konumundadır. Sağlık ve termal turizmi, kış ve yaz turizmi, yayla turizmi, mağara turizmi, av turizmi, kongre turizmi, ipek yolu, inanç turizmi, hava sporları, dağcılık, akarsu-rafting turizmi, su altı dalış turizmi, kuş gözlemciliği turizmi ve gastronomi ile hemen hemen tüm turizm çeşitliliğine sahip ilimizi bizlere sadece elbirliği ile tanıtmak kalıyor. Dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölümüz, Anadolu’nun kapısı olan Ahlat’taki Selçuklu Mezarlıkları (2. Göktürk yazıtları – Kubet-ül İslam), Harabe Şehir, Kuş Cenneti, Türkiye’deki volkanik dağlar arasında yükseklik bakımından 2. Sırada yer alan Süphan Dağı ve zirvesindeki Aygır Gölü, Adilcevaz ilçemizdeki Mucizeler Manastırı, kiliseler, camiler ve kalesi, Bitlis Merkez açık hava müzesi, kalesi, evleri, kümbetleri, köprüleri, Tatvan ilçemizdeki Elaman Hanı, Kalesi, kiliseleri ve jeotermal suyu, Güroymak ilçemizdeki Budaklı kaplıcası, Bitlis merkezle beraber Hizan ilçemiz inanç turizmi merkezi, Mutki ilçemiz şelalesi ve doğası ile tam bir turizm merkezi konumundadır. Van Gölünde eşsiz dalış sporu, endemik bitki çeşitliliği, kadim şehrimizle alakalı turizm unsurlarını ayrı ayrı saymaya kalksak turizm güzellikleri anlatmaya sayfalar yetmez. Misafirperverlik ve onlarca çeşit yöresel lezzetleri anlatmaya gerek yok; pandemi sürecinin sona ermesinden hemen sonra sizleri bu güzellikleri yerinde görüp, gezmeye ve enfes lezzetleri tatmaya bekliyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN VİZYONUNA POZİTİF KATKI SUNMAK BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

Cengiz açıklamasının devamında, “Türkiye Dünya da Birinci’ sloganımız ile Türkiye’mizin sahip olduğu Kültürel, Tarihsel ve Doğal zenginliklerini, dünya miras alanlarını doğru mecralarda, kaliteli materyallerle hedef kitlelere tanıtarak, Turizmin ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı sağlaması en önemli hedefimizdir. Bu sayede ekonomik katkının yanı sıra, Türkiye’nin vizyonuna pozitif katkı sunmak büyük önem arz etmektedir. Birçok Turizm çeşitliliğine sahip olmanın avantajlarının yanı sıra, ülkemizin stratejik bir bölgede yer alması, farklı yaptırım senaryoları ile turizmimizin gelişiminin engellenmesi gayretleri, maalesef dezavantajlarımızdır. Türkiye olarak bu kadar zenginliğimizin yanı sıra, ulaşım, konaklama, tesisleşme ve misafirperverliğimizde gösterdiğimiz başarıda en önemli avantajlarımızdır” dedi.

“TURİZM HEDEFLERİMİZE ULAŞILMASINA KATKI SAĞLANACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUZ”

Şahin, “TUTAP olarak 2016 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Sayın Nabi Avcı ile birlikte başlattığımız tanıtma seferberliğimizin temel amacı, ülkesine sevdalı her vatandaşımızın birer Kültür ve Turizm elçisi olması, önce ülkesini çok iyi tanıyan, sonrasında tanıtan donanıma ve bilgiye sahip olmalarını sağlamaktır. Türkiye’mizin tanıtımında kendi insanlarımızın bu konuda donatılması neticesinde, Devlet kurumlarımızın ülke tanıtımındaki yükünü hafifleteceği gibi farklı mecralarda top yekûn sahip olduğumuz zenginliklerin tanıtılması adına bir heyecan oluşacaktır. Bu kapsamda Türkiye’mizin sevilen, sayılan ve verdikleri mesajlara itimat edileceğine inandığımız değerli şahsiyetlerin yer aldığı kısa filmler hazırlanmaktadır. 2021 yılı içerisinde ulusal ve yerel TV’lerin yanı sıra sosyal medya platformlarında yayınlanacak bu filmler neticesinde, kendi insanlarımızın, Türkiye sevdalısı yabancı dostlarımızın daha duyarlı olarak projeye destek vereceklerini ve oluşturacağımız milli heyecan neticesinde, turizm hedeflerimize ulaşılmasına katkı sağlanacağına yürekten inanıyoruz. TUTAP bu yıl içerisinde UNESCO da yer alan tüm unsurlarımızın yer aldığı tanıtım materyallerini de beş dilde hazırlayarak, farklı iletişim yöntemleri ile kendi insanlarımıza ulaştıracaktır. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ülkemizin tanıtımında duyarlı olan, destek veren ve bu heyecanı bizlerle paylaşarak katkı sunan herkese teşekkür eder, saygılar sunarım.” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)