SON DAKİKA

Bitlis TSO’dan esnaflara nefes kredisi açıklaması

Bu haber 03 Nisan 2018 - 9:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Davut Tezcan hükümet yetkilileri tarafından açıklanan esnafa nefes kredisi hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bitlis’te bahar ayları ile birlikte ekonomik canlanmanın da yaşanacağını dile getiren, TSO Başkanı Tezcan, Bitlis’e 1,8 milyonluk bir ekonomik girdi sağlanacağını dile getirdi.

Davut Tezcan yeni bir seçimden çıktıklarını, 5’nci dönemi geride bırakarak 6’ncı dönemde de güven tazelediklerini ifade etti. Tezcan 2017 yılında yapılması planlanan ancak son anda hükümet yetkilileri tarafından 6 ay ertelenen seçimlerle ilgili olarak, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı odalar Mayıs ayı başına kadar seçimlerini tamamlayacaklar. Biz de geçtiğimiz hafta sonu tek liste ile gittiğimiz seçimde yüzde 88’lik bir katılım oranı ile seçimimizi tamamladık. Yeniden bizleri bu göreve layık gören esnaflarımız teşekkür ediyorum” dedi.

Seçimin hemen ardından çalışmalarına devam ettiklerini de dile getiren Tezcan, Nefes Kredisi için kolları sıvadıklarını, 6 ay ödemesiz, 12 vadeli kredileri esnaflara vermek için çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.

Tezcan açıklamalarında şunları belirtti:
“Biz nefes projesi hakkında bu hafta çalışmalarımızı tamamlarsak kredileri vermeyi başlatacağız. 6 ay ödemesiz, 12 ayda eşit şartlarda ödemek adına toplamda 18 ay sürecek bir nefes kredisi esnafın ekonomik anlamda rahatlamasını sağlayacak. Daha öncesinde nefes kredisi vermiştik. Onunda son taksitleri bu ay yatırıldı. Bitlis’te hiçbir esnafımız bu aldığı kredilerde hiçbir sıkıntı olmadı. Biz tahmin ediyoruz ki artık bu 6 ay ödemesi olduğu için daha önce kullandırdığımız kredilerin daha üstüne çıkıp finansmanını yükselteceğiz. Gerekiyorsa buradaki bütün riskleri de alacağız. Riskleri alarak sözleşmeyi banka müdürleriyle imzalayıp piyasayı canlandırmak için tekrardan kendi üyelerimize nefes kredisini vermeye başladığımız zaman inanıyorum ki, piyasaya bir hareketlilik gelecek. Esnaflarında böyle bir krediye ihtiyaçlarının olduğunu da zaman zaman görüyoruz. Müzakere edip, sorunları dinledik ve bahar ayları olması nedeniyle işlerinde açılacağını hesap ederek düşük banka faizleriyle ekonomik bir canlanma sağlayacağını düşünüyoruz. Bitlis’e 1 milyon 800 bin TL’lik bir ödenek ayrılmış. Odamıza kaydı bulunan aktif üyelerimizin hepsinin bu krediden faydalanabileceğini düşünüyoruz. Esnafımız için hayırlı olsun.”