SON DAKİKA

Bitlis Sağlık Müdürlüğü boğulmalara karşı uyardı

Bu haber 28 Haziran 2018 - 9:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis Sağlık Müdürlüğü, yazın aşırı sıcaktan bunalan vatandaşların deniz, havuz, nehir ve göl sularında serinlemek isterken boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabildiğini bildirdi.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yüzme bilmeyenlerin gireceği su kaynağını da tanımaması boğulma riskini artırdığını, bunun yanı sıra kurtarma müdahaleleri sırasında da pek çok hayati kayıp yaşanabildiği belirtildi.

Duyuruda, Bitlis Sağlık Müdürü Dr. Koray Okur, güvenli koşullarda yüzmenin sağlık için yararlı olduğunu ve insanın kendini iyi hissetmesini sağladığını belirtti.

“Güvenli koşullar sadece can güvenliği için gerekli koşulların sağlanması demek değildir. Öncelikle yüzme suyu kalitesinin sağlık için herhangi bir risk içermemesini gerektirir. Bu nedenle yüzme suyu kalitesinin izlenmesi birey, toplum ve çevre sağlığı açısından son derece önemlidir.” diyen Okur, şunları kaydetti:

“Toplum sağlığının korunması ve yüzme suyundaki kirleticilere karşı maruziyetin önlenmesi için İl Sağlık Müdürlüğümüzce belirlenen takvime göre, yüzme sezonu boyunca yüzme alanlarından 15 günde bir su numuneleri alınmakta ve Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda bakteriyolojik analizleri yaptırılmaktadır. Analiz sonuçları, yüzenlerin maruz kaldıkları risk seviyesinin değerlendirilmesi, kirliliğin tespiti ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için son derece önemli bir göstergedir.

– Alkollü suya girip yüzülmemeli

Vatandaşlarımız kurumun resmi internet sitesine girerek, yüzme alanlarının uygunluk durumunu görebilirler. Bunun yanında suda boğulma, yaz aylarında özellikle deniz ve göl kıyısındaki ya da havuz bulunan yerleşim yerlerinde en sık görülen acil durumlar arasında yer alır. Sadece yüzme bilmeyenler değil, vücut krampları ve aşırı dalga gibi etkenler nedeniyle yüzme bilen insanlar da boğulmaya tehlikesi yaşayabilirler. Boğulma olaylarının önlenmesi için bir dizi tedbir alınması çok önemlidir.”

Okur, suda boğulma olaylarının önlenmesi için alınacak tedbirleri şöyle sıraladı:

“Denizde herhangi bir kirlilik belirtisi görünce yüzülmemelidir. Yüzme suyu izlemi yüzme alanı olarak belirlenen ve halkın kullanımına açılan yüzme alanlarında yapılmaktadır. Yüzmek için bu alanlar tercih edilmelidir. Yüzülen yerlerdeki zemin özellikleri yapısal olarak farklılık gösterebilmektedir. Zemini kumdan oluşan ve dalgaların yoğun olduğu bazı kıyılarda kum kayması dip derinliğinin değişken olmasına sebep olmaktadır. Bu tür yüzme alanlarında plajda bulunan uyarılara uyulmalıdır. Güvenlik için çok iyi yüzme bilinse dahi fazla açılmamak gerekir. Denizde gereksiz cesaret gösterisi yapılmamalıdır. Yüzme arkadaşınız hayat kurtarır. Asla yalnız yüzülmemelidir. Dalgan şiddetli olduğunda yüzülmemelidir. Zemini kayalık olan ve derinliği bilinmeyen yüzme alanlarında atlayarak veya dalarak denize girmek ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Bu tür kazaların önlenmesi için derinliği bilinmeyen ve zemini kayalık olan yüzme alanlarında atlayarak denize girilmemelidir. Plajlara yerleştirilen uyarı levhalarında belirtilen uyarılara ve kurallara uyulmalıdır. Yüzmenin yasak olduğu yerlerde yüzülmemelidir.

Alkollü iken kesinlikle yüzülmemelidir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneşlenilmemelidir. Güneşlenmeden önce mutlaka uygun koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Cankurtaran yok ise denize girilmemelidir. Çocuklar ebeveynlerinin gözetiminde denize girmelidir. Çocukların tuvalet ihtiyacı denize girmeden önce giderilmelidir. Yağış sonrasında denizde bulanıklık varsa yüzülmemelidir.”