SON DAKİKA

BİTLİS İŞKUR TYÇP KAPSAMINDA 808 KİŞİYİ İSTİHDAM EDECEK

Bu haber 16 Eylül 2020 - 6:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis İş Kurumu Müdürlüğü, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere 808 kişinin istihdam edileceğini açıkladı. Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında 9 ay boyunca okullarda çalıştırılmak üzere güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi alınacak. 17 Eylül’de başlayacak olan başvurular 21 Eylül’de sona erecek. Başvurular internet üzerinden yapılacak. Başvuru şartları ise şu şekilde açıklandı: Kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak, Emekli ve malul aylığı almamak, Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilir.

 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin bekâr ve çocuksuz bir kişi için hesaplanan net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz, katılmış olsa dahi programdan çıkarılırlar. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır.  Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz. Güvenlik sorgusu sonucu olumsuz çıkanlar programa başlamış olsalar dahi çıkarılırlar.

Güvenlik Görevlisi alanındaki programda ilgili mevzuatı gereğince geçerli Güvenlik Görevlisi kartı sahibi olmak. Temizlik Görevlisi alanındaki TYP’lerde 1.liste kapsamındaki kişiler (kadınlar, 35 yaş üstü bireyler, engelliler, eski hükümlüler, Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar) öncelikli olup bu gruplar arasında herhangi bir öncelik bulunmamaktadır. Programa başvurular İl Müdürlüğümüzden değil İŞKUR e-şube (https://esube.iskur.gov.tr/) ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacaktır. Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm şartları taşıması zorunludur. Yukarıda belirtilen şartları taşımadığı halde başvuru yapan ve programa başlatılan kişilerin tespiti halinde yüklenici kurum tarafından programdan çıkarılır ve gerekli diğer yaptırımlar uygulanır. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamayacaktır. Katılımcılar sadece bir programa başvuru yapabilirler. Programlar 5 Ekim 2020 tarihinde başlayacak, 26 Haziran 2021 tarihinde sona erecektir.