SON DAKİKA

Bitlis-Diyarbakır Yoluna 12 Ayaklı Viyadük İnşa Ediliyor

Bu haber 07 Ağustos 2018 - 14:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis-Diyarbakır yolunda yapımı devam eden duble yol ve viyadük çalışmalarını inceleyen Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, “Devletimiz burada güven ve huzur içinde vatandaşın bu güzergah ve yolu kullanması için her türlü tedbiri almış durumda” dedi.

Vali Ustaoğlu beraberinde Karayolları Şube Şefi Remzi Duruk, İl Özel idare Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Erhan Demir, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar ile birlikte Bitlis-Diyarbakır yolu üzerinde yapımı devam eden viyadük ve duble yollarda incelemelerde bulundu.

Vali Ustaoğlu, yaklaşık 45 kilometrelik yolda sürdürülen çalışmaların vatandaşın güvenliği de göz önüne alınarak yapıldığını ifade etti. Vali İsmail Ustaoğlu gazetecilere çalışmalar hakkında yaptığı açıklamalarında, Bitlis-Baykan arasında 45 kilometrelik yol ağında çalışmaların devam ettiğini, kısa sürede tamamlanarak hizmete açılacağını söyledi.

Ustaoğlu açıklamalarında şunları söyledi:

“Bugün Bitlis-Baykan arasında toplamda 47 kilometreyi bulan bölünmüş yolu yerinde inceledik. Yolun bazı bölgelerinde viyadükler yer alıyor. 12 ayağı olan 900 metre uzunluğunda bir viyadük çalışması yürütülüyor. Devletimizin bu bölge ile alakalı nasıl bir çalışma içinde olduğunu güzergah boyunca geldiğimizde görüyoruz. Yol boyu adeta şantiyeye dönmüş. Burada bizim 12 tane ayağı olan ve en yüksek ayağın uzunluğu da 54 metredir. Hedefimiz bu yıl sonuna kadar hem viyadükleri tamamlamak hem de bölünmüş yolları tamamlamaktır.”

Vali Ustaoğlu, Bitlis ile Baykan arasında tünellerin tamamlandığını, sadece sinyalizasyon tarzı alt yapı çalışmalarının yürütüldüğüne de değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Duble yol ve duvar çalışmaları şuan son aşamaya gelmiş durumda. Hedefimiz yıl sonuna kadar bu güzergahın tahmini 4 kilometresi hariç diğer tüm kısımlarının faaliyet geçmesi yönündedir. Yıllardır problem olan ve iki yıl öncesine kadar ciddi güvenlik sıkıntısı çektiğimiz bu güzergahta gördüğünüz gibi devletimizin arazinin her tarafına hakim. Şu gördüğünüz dağların tepelerine üst bölge ve kuleleri ile devletimiz burada güven ve huzur içinde vatandaşın bu güzergah  ve yolu kullanması için her türlü tedbiri almış durumda. Bu yolumuz bittiği zaman Özellikle Diyarbakır’dan bu bölgeye gelecek gerek nakliye gerekse yolcu ulaşımında kullanılacak olan bu yolun standardı  ülkemizin bir çok yerinin ulaşım standardının üstünde olduğunu görüyoruz. Bu yıl sonuna kadar bu güzergah çalışması bittiğinde hem güvenlik hem de yoğun kış şartlarını yaşandığı bu bölgede Allahın izni ile hiç bir sıkıntı yaşanmadan vatandaşlarımız rahatlıkla ulaşımlarını sağlayacaktır.”

Vali ve beraberindekiler daha sonra bölgede çalışma yürüten müteahhit firma yetkililerinden bilgi alarak bölgeden ayrıldı.