SON DAKİKA

BİTLİS, BU YIL CEVİZDEN 5 BİN TON REKOLTE BEKLİYOR

Bu haber 09 Ekim 2020 - 7:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis ve ilçelerinde bu yıl yetiştirilen cevizler hasat edilmeye başlandı. 45 dekar alanda üretilen cevizlerden bu yıl 5 bin ton ceviz rekoltesi bekleniyor. Ceviz ile özdeşleşen ve aroması, yağı ve tescilli cevizleri ile ünlü Adilcevaz ilçesinde ceviz hasadına katılan Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, bölgede cevizciliğin geliştirilmesi için önemli projeleri hayata geçireceklerini söyledi. Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, geçtiğimiz yıllarda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile birlikte çalışmasını yürüterek tescillenen Kazankaya ve Adilcevaz13 sertifikalı ceviz fidanı üretiminin yanı sıra Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında 24 dekar alanda bölgedeki cevizlerin yer alacağı seralarda ‘Gen bahçesi’ oluşturacaklarını belirtti.

Çelik yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Ceviz insan beslenmesinde çok önemli bir gıda maddesidir. Pandemi sürecinde ülkemizde tüm ürünlerde olduğu gibi kabuklu meyveyi de önemsedik. Bu yıl ceviz alanlarımızı artırdık. Bitlis’te bir milyon 300 bin dekar tarım arazimiz bulunmaktadır. Bunun 70 bin dekar alanında meyve yetiştirmekteyiz. Bunun da 45 bin dekar alanın da ceviz üretimi yapıyoruz. Bitlis’te ortalama 400 bin ceviz ağacı mevcut. Bunun yarısından fazlası meyve vermektedir. Geçen yıl rekoltemiz 3 bin 200 ton civarında olmuştu. Bu yıl yaptığımız kapama ceviz bahçelerimizle tahmini 5 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Bu yıl cevizin il ekonomisine katkısının da 150 milyon lira civarında olmasını bekliyoruz.”

“CEVİZ BAHÇELERİ İÇİN DESTEK VERİYORUZ”

Çelik açıklamasının devamında, “Ceviz, ilimizde diğer tarımsal üretimlerin yanı sıra alternatif gelir kaynağıdır. Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak kapama ceviz bahçelerini destekliyoruz. Her yıl başta Bitlis Valimiz olmak üzere il özel idaresi destekleriyle ceviz alıp çiftçilerimize bahçe yapmaları için dağıtırız. İlimizde ceviz önemli olduğu için bizler Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile 2008 yılında bir çalışma başlatmıştık. Bizim yaklaşık 35 yerli ceviz çeşidimiz var. Bunların sertifikasyon işlemlerine başladık. İçinde verimi en yüksek Adilcevaz13 ve Kazankaya olmak üzere iki çeşidimizde seçim yaptık. 10 yıl emek verdikten sonra tescil ve sertifikasyon işlemlerini bitirdik. Bu sene hasadı birlikte yaptık. Burada her yıl 15 bine yakın ceviz fidanı yetiştirilir, bizlerde bunların bir çoğunu alıp dağıtırız. Bu işin sürekliliğini sağlama anlamında Bu yıl Erzurum DAP’a proje sunduk. inşallah 24 dekar alanda gen bahçesi kuracağız. Sera kuracağız. Fidan üretimini artıracağız.”

“MEYVE VERMEYEN AĞAÇLARI DA EKONOMİYE KAZANDIRACAĞIZ”

Çelik bölgede 170 bine yakın meyve vermeyen ağacın bulunduğunu belirterek, yapılacak çalışmaları şöyle sıraladı: “ilimizde 170 bin meyve vermeyen ağaç var. Bunları ekonomiye kazandırma adına her sene dönüşüm çalışması yapıyoruz. Bu sene yaptık. Bu yıl 6 bine yakın ceviz ağacının dönüşümünü yaptık. Bundan da 30 yaş üstü ağaçları iki yıl içinde meyveye yatırıyoruz. Ceviz, bölgenin kadim meyvesidir. Biz ceviz üretiminde Türkiye’de 28’nci sıradayız. Şu anda 2 bin kişiye yakın gencimiz ceviz hasadında çalışıyor. Bu dönemlerde ayrıca istihdama da katkı sunuyor.” 

Ceviz üreticisi Mehmet Akkoyun ise, “Adilcevaz ilçesinde Kazankaya ve Adilcevaz13 çeşitlerini üretimini yapıyorum. Özellik olarak üstünde durduk, sertifikasını aldık. Şu an iki çeşit üstünde üretim gerçekleştiriyoruz. Bulunduğumuz yer bin 800 rakımlıdır. Özelikle soğuk iklimlere adaptasyon gösteriyor. Yağı, tadı, aroması olarak çok güzel. Yağ oranı çok yüksek, kendi kendini dölleyen bir çeşit. şu anda Türkiye’de ceviz üretimi olarak gerideyiz. Tüketim olarak ilerdeyiz. Bunun geliştirmesi için çalışıyoruz. Bu sene hasat güzeldi” şeklinde konuştu.