SON DAKİKA

BİTLİS BELEDİYE BAŞKANI NESRULLAH TANĞLAY: ”AMACIMIZ BİTLİS’TE TARİHİ YENİDEN AYAĞA KALDIRMAKTIR”

Bu haber 14 Mayıs 2019 - 8:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bitlis’te yıkılmaya yüz tutan tarihi evler ve tescilli binalar restore edilerek turizme kazandırılacak. Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, “Amacımız Bitlis’te tarihi yeniden ayağa kaldırmaktır” dedi. Bitlis’te 405 adet tescilli ve tarihi yapının olduğunu ifade eden Tanğlay, 288 eserin şahıslara ait olduğunu belirtti.

Tanğlay açıklamasında şunları söyledi: “Bitlis’te seçim öncesinde de belirttiğimiz gibi 405 adet tescilli ve tarihi eserimiz bulunmaktadır. Bunların 288 tanesi şahıslara ait olan evlerdir. Bu şahısların çoğu içinde yaşamıyor. İçinde yaşam olmadığı için de evler çetin kış şartlarının ardından yıkılmaya başlıyor. Burada bizim amacımız tarihi yeniden ayağa kaldırmaktır. Projelerimiz de bu yöndedir. Bunu yaparken, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de desteğini alarak, ilimizdeki dökülmüş veya onarıma muhtaç evleri inşallah onarıp, insanlarımızın ve turizmin hizmetine sunmak istiyoruz.

Bunu belediye olarak özel şirketlere vermemiz gerekiyor. Bu tür işletmeciler bunu restoran, kafeterya, butik otel tarzında gelir getirici işletmeler olarak kullanması gerekiyor. Çünkü bu evlerde yaşan olmadığı zaman 2-3 yıl içerisinde yine aynı duruma geliyor. Belediyemizin projeleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteklerini alarak bu tür evlerimize çözüm bulacağız.”

“BİRİNCİ ETABI TAMAMLAYACAĞIZ”

Tanğlay, belediye tarafından başlatılan ve çalışmaları halen devam ede birinci etap restorasyon çalışmalarını bu yıl tamamlayacaklarını ifade ederek, “Belediyemizin geçmişte başlattığı bu tür bir projesi halen devam ediyor. Feyzullah Ensari Hazretlerinin bulunduğu caddede devam eden çalışmalar bayram sonrasında da hız kazanarak o caddenin tamamını restore edeceğiz. Bu bölgede hanlarımız, tarihi evlerimiz mevcuttur.  İnşallah bu binci etabı tamamlamaya çalışacağız. Düşüncemiz eski Bitlis’i geri kazandırmaktır. Tek dileğiz bu. İnşallah bunu da başaracağız.” dedi.

“KÜLTÜR BAKANLIĞI VE AB FONLARINDAN FAYDALANACAĞIZ”

Tanğlay, “Bu çalışmaları Bitlis Belediyesi bütçesi ile yapma imkanımız yok. Bu tür işlerle ilgili projelendirmeler yapıyoruz. Projelerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığından desteklemesini istiyoruz. Burada AB fonlarını da kullanacağız. Geçtiğimiz günlerde görüştüğümüz Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri de bizlere bu konuda destek olacaklarını belirttiler. Projelerimizi sunacağız. Artık bu yıl sonuna kadar kaç tane evimizi onaracağız. Onu da ilerleyen zamanlarda göreceğiz.” Dedi.

“BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ DERE ÜSTÜ PROJESİDİR”

Belediye Başkanı Tanğlay, Bitlis’te birinci önceliklerinin dere üstü yıkım ve ıslah projesi olduğunu da sözlerine ekleyerek şunları konuştu: “Birinci önceliğimiz dere üstü projesidir. Bu projeye başladığımızda ve dere üstündeki yapıları kaldırdığımızda Bitlis’in tarihi dokusu kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Şu anki huzur ortamında hem yerli hem de yabancı turisti çekebiliriz. Bu süreçte bizim tarihi evlerimiz bir Mardin örneği olabilir. Bitlis’teki tarihi tescilli evlerin sayısı Mardin’dekilerden fazladır. Tabi biz bugüne kadar buna sahip çıkamamışız.  En büyük sıkıntı bu aslında.

Ancak insanların buraya gelerek bu evleri görmesi gerekiyor. Bu evlerde konaklaması lazım. burada kahvaltı yapması lazım. Bitlis’in turizmini bir bütün olarak görmek gerekir. Nemrut Krater Gölü’nü gezmeleri gerekir, Ahlat Selçuklu Mezarlığını ziyaret etmeleri Adilcevaz ve Tatvan sahillerini görmeleri gerekir. Bitlis’in kalesi ve türbelerimiz görmeleri gerekir. İnşallah çalışmalarımız turizme katkı sunacaktır.”